Temmuz ayı kapasite kullanım oranları

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Temmuz ayı kapasite kullanım oranlarını (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre temmuz ayı kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 77.1 ile geçen yıla göre 1.6 puan, geçen aya göre 1.2 puan geriledi. Kocaeli’de ise yüzde 71.5 ile geçen yıla göre 0.5 puan artarken geçen ay ile aynı seviyede gerçekleşti” dedi.

Türkiye geneli kapasite kullanım oranlarındaki gerilemenin geçici olmasını temenni eden KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, belirsizliklerin kalkmasıyla birlikte önümüzdeki dönem ekonomiye yönelik reformların ve devam eden teşviklerin yatırımları da arttıracağını düşündüklerini ve  bunların, kapasite kullanım oranlarında da artış sağlayacağını beklediklerini ifade etti.

Türkiye genelinde otomotiv sektörünün yüzde 85’lik kapasite kullanımı ile diğer sektörlerden sıyrıldığına işaret eden Zeytinoğlu, “Benzer şekilde ilimizde de otomotiv sektörü yüzde 75 kapasite kullanım oranıyla zirveye oturdu. Bunun yanında ilimizde metal, plastik ve kauçuk sektörlerinde de kapasiteler ortalamanın üzerinde gerçekleşti.” dedi.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıkladı.

Zeytinoğlu, “Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 15’i ağustos ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 53’ü ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 32’si azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 16’sı dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 56’sı sipariş miktarında bir değişme olmadığını, yüzde 28’i ise azaldığını ifade etmişlerdir.” dedi.

HABER : Ahmet KURT

KOCAELİ, TÜHA HABER

Ege'nin Hamsisi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close