“Temel hedefimiz ihracata dayalı büyüme…”

KSO Başkanı Zeytinoğlu ‘Büyüme’ rakamını (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı’na değerlendirerek, “Temel hedefimiz ihracata dayalı büyüme…”olduğunu açıkladı.

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yüzde 5.2 olarak açıklanan ikinci çeyrek büyüme oranına ilişkin yaptığı değerlendirmede ihracattaki katkıyı önemsediklerini belirterek, “Büyümenin büyük bir kısmının net ihracattan kaynaklandığını memnuniyetle görüyoruz.” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yüzde 5.2 olarak açıklanan 2018 ikinci çeyrek ekonomik büyüme performansının beklentilerle uyumlu olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Ekonomik büyüme performansının, birinci çeyreğe göre bir miktar yavaşlasa da devam ettiğini olumlu değerlendiriyoruz. Ülkemiz ikinci çeyrek büyümede OECD ülkeleri içinde birinci, AB ülkeleri içinde ikinci sırada yer alıyor. İkinci çeyrekte büyümeye, imalat sanayinden yüzde 4.3, inşaat sektöründen yüzde 0.8 ve hizmetler sektöründen yüzde 8 ile tarım hariç büyümeye her alandan katkı geldiğini görüyoruz” dedi.

.Diğer taraftan ikinci çeyrekte ihracatın, ithalata karşı çok daha iyi performans gösterdiğini belirten Ayhan Zeytinoğlu,  temel hedef olan ihracata dayalı büyümeyi, büyümenin kalitesi açısından önemsediklerini açıkladı.

Kur cephesinde istikrar sağlanmadan sürdürülebilir büyüme gerçekleştirilemeyeceğine vurgu yapan KSO Başkanı “Büyümede enflasyon cephesi çok önemli. Belirsizlik ortamı bir an önce kalkmalı. Kur cephesinde istikrar kazanılmalı. Aksi halde üretici fiyatlandırmada zorlanıyor. Yatırımları olumsuz etkiliyor. Merkez Bankasının önümüzdeki Perşembe günü gerçekleştireceği toplantısı çok önemli.” dedi.

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu, yüzde 3.9 olarak gerçekleşen yatırım harcamalarında temel sürükleyicinin inşaat yatırımlarının olduğunu ve buna karşılık makine teçhizat yatırımlarının zayıf kaldığını ifade etti.

 Başkan Zeytinoğlu, İkinci çeyrekte inşaat yatırımlarının yüzde 6.6 artarken, makine ve teçhizat yatırımlarının ise sadece yüzde 0.6 arttığına dikkat çekti.

Büyümenin sürdürülebilirliği açısından imalata dönük yatırımların artışları için çaba gösterilmesi gerektiğini belirten Zeytinoğlu, “büyümenin motoru inşaat sektörü olmamalı. İnşaatla değil üretimle büyüme zamanı geldi.” dedi.

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, öncü göstergelerin üçüncü çeyrekle birlikte büyüme hızında yavaşlamanın başlayarak çeyreklik bazda daralma rakamlarına işaret olduğunu söyledi.

Ayhan Zeytinoğlu, Ekonominin özellikle ağustos ayında kur dalgalanmalarına karşı ciddi bir mücadele verdiğine dikkat çekerek, bunun yol açtığı belirsizliklerin ve üretimdeki olası ivme kaybının göz önüne alındığında üçüncü çeyreğin ekonomik büyüme oranı üzerinde olumsuz yansımasının hissedilebileceğini düşündüklerini ifade etti.

“Önümüzdeki dönem zayıf bir büyüme bizi bekliyor diye düşünüyorum” diyen KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ancak açıklanacak olan yeni Orta Vadeli Program ve sonrasında atılacak yeni adımlar dördüncü çeyrek beklentilerini de olumlu anlamda değiştireceğini umuyoruz.” dedi.

TÜHA HABER AHMET KURT ile ilgili görsel sonucu

HABER : Ahmet KURT

KOCAELİ, TÜHA HABER

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close