Tanrı dağlarının kuşattığı ata yurdu Kırgızistan

TÜHA HABER / Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Selçuk Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) işbirliği ile 17-19 Eylül 2019 tarihlerinde Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi gerçekleştirildi.

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, yaptığı açıklamada, Uluslararası Kültürel Miras ve Turizm Kongresi vesilesi ile İpek Yolu güzergahında Orta Asya’nın kalbinde yer alan Manas Destanının doğduğu uçan dağlar ülkesi Kırgızistan’ı gezip görme ve yakından tanıma fırsatı bulduklarını belirterek, deniz kıyısı olmayan ancak etrafını dağların çevirdiği bu bölgenin Orta Asya’nın İsviçre’si olarak da adlandırıldığını söyledi.

İstanbul’dan Bişkek’e yaklaşık 5 saate yakın bir uçak yolculuğu ile ulaşıldığını hatırlatan Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, sonrasında 6 saate yakın bir otobüs yolculuğu ile Çolpan-Ata’nın şehri Issık Göl’e vardıklarını ifade etti.

Kırgız dilinde “sıcak” anlamına gelen Issık Göl’ün, dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’a esin kaynağı olduğu bilindiğini söyleyen Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, burada Çolpan-Ata şehri’nde Çolpan Ata Türbesi ve açık hava müzesini ziyaret ettiklerini,  burada M.Ö.2000’li yıllara kadar uzanan hayvan ve insan figürlerinden oluşan kaya resimlerinin bir çok tarihi belgeyi resimlerle ortaya koyduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, “Issık Göl, muhteşem bir manzaraya sahip, dünyanın en büyük krater gölü olup aynı zamanda tuzlu bir göl olarak Tanrı’nın yeryüzündeki gözü olarak biliniyor. Sovyetler Birliği döneminde bu göl önemli bir turistik merkez durumunda imiş. Günümüzde de ülkenin en önemli sayfiye yeri olma özelliğini koruyor” dedi.

“Yol üzerinde Burana Kulesi ve eski Türk kaya resimlerinin de yer aldığı eski şehir Balasagun’u görme imkanına sahip oluyoruz” diyen Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Yol boyunca kurutulmuş balık ve ünlü Kırgız beyaz balı satan satıcıların dikkatlerini çektiğni ifade etti.

Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, “Bişkek şehrine tekrar döndükten sonra ertesi gün ortalama 45 dakikalık uçak yolculuğu ile Fergana Vadisinin güneyinde yer alan ülkenin en büyük ikinci büyük şehri olan ve bu yıl Türk dünyasının kültür başkenti seçilen Oş şehrine varıyoruz. Kapalı çarşı ziyaretinden sonra UNESCO dünya miras listesinde yer alan ve Orta Asya’daki İslam dünyasının başlıca ibadet yerlerinin bulunduğu Süleyman Dağı’na ulaşıyoruz” dedi..

Süleyman Peygamberin yaşadığı yer olarak bilinen ve çeşitli efsanelere konu olan Süleyman Dağı’nın ülkenin önemli bir kültür ve inanç merkezlerinden biri durumunda bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, ” Dağda yer alan mağaradaki müzede farklı dinlere ait çeşitli tasvirler de yer alıyor. Burada Şamanizme özel bir yer ayırdıkları göze çarpıyor. Dağın zirvesinde şehrin panoramik görünümü oldukça büyüleyici” olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, “Oş şehri’nden tekrar Bişkek’e dönüyoruz. Unesco Miras Listesi’nde yer alan Tanrı Dağları’nın (Tien-Şan) Alarça (Ala Ardıç) bölgesinde doğa yürüyüşü yaparak, muhteşem manzarayı ölümsüzleştiriyoruz” dedi.

Modern bir şehir görünümüne sahip olan başkentte büyük meydanın, parlamento binası, Lenin heykeli, Beyaz Saray ve Manas anıtının ihtişamlı görünümüyle ziyaretçilerini büyülediğini aktaran Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, .Bişkek yakınında Çontaş Köyündeki Cengiz Aytmatov’un babasının da olduğu ve 138 Kırgız aydınının Stalin tarafından katledildiği Ata- Beyt’i (Ata mezar) ve müzesini ziyaret ederek hüzünlendiklerini belirtti..

Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, 6,2 milyon nüfusa sahip olan Kırgızistan’ın turizm değerleri açısından oldukça zengin bir ülke olduğunu hatırlatarak,  UNESCO’nun somut olmayan miras listesine kayıtlı 8 unsuru ile bu alanda dünyada ilk 20 ülke arasında yer aldığını,  ancak, ülkede 500’den fazla kültür mirasının olduğun da ifade edildiğine dikkat çekti..

“Henüz, 4,5 milyon civarında yabancı ziyaretçi çeken ve 200 dolayında otelin bulunduğu ülkenin en önemli turist pazarları arasında Kazakistan, Özbekistan, Rusya, Tacikistan ve Türkiye yer alıyor” ifadesini kullanan Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, yayınlanan bir IMF raporuna göre ülkenin halihazırda turist kapasitesinin sadece yüzde 15’ini kullanabildiğinin altını çizdi.

.Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, buna rağmen, önemli ve benzersiz turistik ürün çekiciliğine sahip Kırgızistan’ın, alt yapı ve üst yapısını hızla yenilemeye çalıştığını belirterek, Ülkenin gelir düzeyinin yüksek batılı turistleri de çekmenin yollarını aradığını ve bu açıdan hava taşımacılığının da ayrı bir önem taşıdığını açıkladı.

“Ancak, eksikliklerinden dolayı halen Kırgızistan Milli Havayolları Avrupa Birliği’nin kara listesinde yer alıyor” diyen Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Ülkede yaygın olarak kiril alfabesinde Kırgız dili ve Rus dilinin kullanılıyor olmasının, Batılı ve Türk turistler açısından anlama sıkıntısı oluşturduğunun da görüldüğüne dikkat çekti.

Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Turistik çekiciliklerin bulunduğu bazı kırsal alanlara ulaşımda ise ciddi zorluklar yaşandığını ve  bu noktada ülkeye para girişi sağlayacak yabancı sermayeye büyük ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Prof. Dr. Avcıkurt, tüm bunlara rağmen, zaman içerisinde ülke içinde ve bölgede ekonomik ve siyasi istikrarın artmasıyla Türkiye ile Türk dünyasını oluşturan ülkeler arasında turizm başta olmak üzere yeni işbirliklerinin geliştiğinin görüleceğini ifade etti.

Modern İpek Yolu güzergahındaki Kırgızistan’da halen bir çok ülkeden yatırımcı bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, başta turizm olmak üzere Türkiye’deki yatırımcıların ilgi duyabileceği pek çok fırsatın bulunduğunu açıkladı.

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, şartlar olumlu yönde geliştikçe Türkiye’den tarih ve kültür başta olmak üzere Tanrı Dağları’nın büyüleyici atmosferini görmek amacıyla ata yurdunu ziyaret edecek Türk ziyaretçilerin sayısının artacağını kaydetti.

HABER : Ayperi BERKMİRZAYEVA

BİŞKEK, TÜHA Haber Ajansı

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close