SPD’den Alman hükümetine “aşırı sağ” uyarısı

TÜHA HABER / Almanya’da koalisyon ortağı SPD, hükümet ve emniyet birimlerinden aşırı sağa karşı baskının artırılmasını talep etti. SPD, aranmasına rağmen serbest dolaşan ve ruhsatlı silahlara sahip aşırı sağcılara dikkat çekti.

Mustafa Kemal ATATÜRKAlmanya’da koalisyon hükümetinin ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD), federal hükümet ve güvenlik birimlerinden aşırı sağa karşı çok daha sert önlemler alınmasını talep etti.

Süddeutsche Zeitung’un haberine göre SPD bu kapsamda hazırladığı taslak metinde, aşırı sağcı çevreler üzerinde cezai takibat baskısının büyük ölçüde artırılmasını istiyor.

Taslak metinde aşırı sağcılara yönelik tutuklama emirlerinin kararlılıkla yerine getirilmediği eleştirisinde bulunan Sosyal Demokratlar, aranmakta olan 500 aşırı sağcının serbest dolaştığına dikkat çekiyor.

Metinde ayrıca güvenlik birimlerince anayasal düzene düşmanlığı bilinen kişilerin silahlarına el konması işlemlerinin hızlandırılması talep edilerek “halen çok sayıda aşırı sağcının elinde ruhsatlı silah bulunduğu”na dikkat çekiliyor.

SPD’nin girişiminin, mülteciler konusunda izlediği ılımlı siyaset nedeniyle aşırı sağcı çevrelerden tehditler alan Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’ye yönelik cinayet, yabancıları hedef alan saldırılar ve parti merkezleriyle camilere yönelik bombalı saldırı tehditleriyle bağlantılı olduğu belirtiliyor.

“Demokratik düzeni güçlendirmek ve savunmak” başlıklı metinde “demokrasiye meydan okuyanlara karşı demokrasinin kendini koruma gücünün daha fazla hissettirilmesi” gerektiği vurgulanıyor.

Combat 18'in Schleswig Holstein'daki operasyonda ele geçirilen silahları

Combat 18’in Schleswig Holstein’daki operasyonda ele geçirilen silahları

Aşırı sağcı hücre için yasak talebi

SPD, ayrıca aşırı sağcı hücre “Combat 18″in de acilen yasaklanması çağrısında bulunuyor. 2000 yılında yasaklanan “Blood&Honour” (Kan ve Onur) adlı Neonazi örgütünün silahlı uzantısı olarak kabul edilen Combat 18’in, Lübcke cinayeti ile bağlantısı üzerinde de duruluyor. Temmuz ayı sonunda Duisburg ve Berlin’deki camilere bomba tehdidi içeren postalar da aşırı sağcı grubun imzasını taşıyordu.

İngilizce muharebe anlamına gelen “Combat”ın yanındaki 1 ve 8 sayıları, Adolf Hitler”in baş harfleri olan “A” ve “H”nın alfabedeki sıralamasına denk geliyor. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer de daha önce Combat 18 adlı grubun yasaklanması konusunun değerlendirmeye alındığını açıklamıştı.

Hristiyan Sosyal Birlik partili Seehofer ayrıca geçtiğimiz yıllarda aşırı sağcı oluşumlarla yeterince mücadele edilemediğini dile getirmiş, ülkedeki yaklaşık 24 bin aşırı sağcıdan yarısının şiddet eğilimli olduğuna dikkat çekmişti.

BERLİN, AFP, DPA, DW, TÜHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close