Son bir haftada 53 terörist etkisiz hale getirildi

Son 1 haftada gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında örgütün sözde yöneticilerinin de bulunduğu 53 terörist etkisiz hale getirildi.

İçişleri Bakanlığı son bir haftda yurt içinde gerçekleştirilen operasyonlar ve asayiş olayları ile ilgili bilançoyu açıkladı.

Jandarma Özel Harekât (JÖH), Polis Özel Harekât (PÖH), Jandarma Komando Birlikleri ile İç Güvenlik Operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hava ve Kara unsurları bin 950 operasyon gerçekleştirdi.

Örgütün sözde yöneticileri etkisiz hale getirildi

Son 1 haftada yurt içinde yapılan operasyonlarda arananlar listesi kırmızı kategoride bulunan ‘Zeynel’ kod adlı Mehmet Yakışır ile gri kategoride aranan ‘Nervan kod adlı ‘Yunus Dalgın’ın da bulunduğu toplam 53 terörist etkisiz hale getirildi.

4 bin 864 kişi gözaltına alındı

Yapılan operasyonlarda terör örgütlerine yardım/yataklık yaptığı ve örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen PKK/KCK mensubu 209, DEAŞ mencubu 58, FETÖ mensubu 467 kişi gözaltına alındı.

3 bin 453 uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından aranan 105 kişi ile 105 düzensiz göç olayında ise 4 bin 292 kişi gözaltına alındi.

Yapılan terör operasyonlarında çok sayıda silah, mühimmat ile bomba yapımında kullanılan malzeme ele geçirilerek imha edildi.

Sokak satıcılarına yönelik operasyon

Sokak satıcılarına yönelik yapılan operasyonlarda okul çevreleri, parklar ve gençlerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde kontroller gerçekleştirildi.

Operasyonlarda 631 şüpheli gözaltına alındı, 63 kg esrar, 8 kg eroin, 3,4 kg sentetik kannabinoid, 0,7 kg metamfetamin, 4.887 adet ectasy, 4 adet captagon, 961 adet sentetik ecza, 2.674 kök kenevir ve 38 adet tabanca/tüfek ele geçirildi.

Asayiş uygulamaları

Çocukların ve gençlerin zamanlarını geçirdikleri alanlarda huzur ve güven ortamının devamının sağlanması amacıyla yapılan “Çocuklarımız Güvende-2 Uygulaması”na asayiş, narkotik ve terör operasyonlarına 40 bin 104 güvenlik gücü katıldı.

Yapılan uygulamalarda 17 bin 298 halka açık yer, 307 bin 11 şahıs ve 33 bin 485 aracın sorgu ve incelemesi yapıldı. 751 aranan şahıs yakalandı, 152 şahıs gözaltına alındı. 18 aranan araç, 248 adet trafikten men edilmesi gereken araç tespit edilerek işlem yapıldı.

Siber suçlarla mücadele

Bölücü terör örgütleri FETÖ/PDY, PKK/TAK, DEAŞ’ın propagandasını yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kasteden, nefret söylemleri içeren 459 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapılarak tespit edilen 266 kişi hakkında yasal işlemde bulunuldu.

Düzensiz göçle mücadele

Düzensiz göçle mücadele kapsamında 249’u denizlerde olmak üzere 4 bin 36 kişi yakalandı, bu kişilere organizatörlük yaptıkları iddiasıyla da 105 kişi gözaltına alındı.

Kaynak: TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close