Soğuk havalarda nasıl beslenmeli

TÜHA HABER / Hava sıcaklıklarının aniden düşmesiyle birlikte salgın hastalıklar da artıyor. Hastalıklardan korunmanın yolu iyi bir beslenmeden geçiyor. İşte hızla soğuyan havalarda tavsiye edilen beslenme şekilleri;

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nda yer alan haberde, Sıcaklıkların aniden düşmesi beraberinde grip, bronşit gibi hastalıklara davetiye çıkardı. Bu hastalıklara karşı önlem alabilmek için bağışıklık direncimizi güçlendirecek, artan enerji ihtiyacımızı karşılayacak protein, vitamin, mineral ve antioksidanlardan oluşan zengin besinleri tercih etmeliyiz.

Soğuk havalarda ne gibi ürünler tüketmeliyiz?

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda aşırı yağ tüketiminin vücuttaki bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilediği, aynı zamanda fazla ağırlık artışına sebep olduğu tespit edildi. Gereksiz yağ tüketiminden uzak durulmalı; katı yağlar yerine sıvı yağlar tercih edilmeli ve etin yağlı kısımlarının tüketilmemesi gerektiği belirtildi.

Her gün bol sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmelidir. Savunma sistemini güçlendirici özelliği ile bilinen C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi narenciyeler, yeşil biber, marul gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı meyve ve sebzeleri günde 4-5 porsiyon tüketmesi gerekiyor.

Yüksek Proteinli Ürünler Tüketin

Süt, yoğurt, peynir, et grubu gibi yüksek protein değeri içerisinde barındıra gıdaların düzenli tüketimine özen göstermeliyiz. Kırmızı et, balık, süt, yumurta, portakal, elma A vitamini bakımından oldukça zengindir. E vitamininin yeterli alınması için haftada 2-3 kez kurubaklagil, yemeklerde sıvı yağ kullanılmalı, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar tüketilmelidir.

Balığı sofranızdan eksik etmeyin

Sonbaharla birlikte balık mevsimine de merhaba dedik. Balığın vücudundaki biriken yağ miktarı havaların soğumasıyla birlikte arttı. Havaların soğumasıyla birlikte daha lezzetli ve sağlıklı olan balıkta beyin fonksiyonlarının gelişimi için gerekli çoklu doymamış yağ asitleri, kalsiyum, fosfor, selenyum ve iyot mineralleri bulunmaktadır. E vitamini için de iyi bir kaynak olan balığı imkanlar dâhilinde haftada ortalama 2-3 kez yenilmesi gerekiyor.

Bal yemeyi ihmal etmeyin

Soğuk algınlıklarına karşı doğal bir ilaç olan balın faydaları saymakla bitmiyor. Ağız, boğaz ve bronşlardaki rahatsızlıklara karşı önlem olarak kullanılan bal,yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesini sağlamak için de kullanılmalıdır.

Çay, kahve yerine C Vitamininli Bitki çayları için.

Çay, kahve, gazlı içecekler diüretik etkiler gösterdiklerinden vücuttaki su dengesi üzerine olumsuz yönde etkiliyor ve insan vücudunu soğuğa karşı daha dayanıksız hale getiriyor.  Kış aylarda kullanılan doğal bitki çayları vücut sistemini güçlendirerek sizleri hastalıklara karşı koruyor. Vücudumuzun su oranını dengede tutmak için günde en az  2,5 litre sıvı tüketmeliyiz.

HABER : Kader BASAYOĞUL

İSTANBUL, TÜHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close