Sivas Kocakurt Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

TÜHA HABER / 2019 yılı sulama sezonunda 21 bin dekar alan sulamaya açıldı, 2020 yılı sulama sezonunda ise 28 bin 310 dekar alanın tamamında sulama faaliyete geçecek.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre, Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nce Sivas’a yapılan yatırımlarla ilin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediliyor.

Devlet Su İşleri  yetkilileri, Sivas ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını dile getirdi.

Sivas Kangal Kocakurt Barajı Sulama İnşaatında Çalışmalar Devam Ediyor

Çalışmaları devam eden Kocakurt sulamasının tamamlanması ile toplamda 28 bin 310 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Tamamlanan çalışmalarla 21 bin 40 dekar alanda 2019 yılı sulama sezonunda deneme sulaması yapılarak, tarım arazileri suyla buluşturuldu. Modern basınçlı borulu sulama sistemiyle, sulamaya yeni açılan bu bölgede ekilen patates ve şeker pancarı üretimine katkı sağlandı.

İş kapsamında kalan kısmında boru döşeme ve sanat yapısı imalatları tamamlandı.  2020 yılı sulama sezonunda 28 bin 310 dekar alanın tamamında sulama faaliyete geçecek.

Bölge İnsanına Ek Gelir

Kangal Kocakurt Barajı Sulamasının faaliyete geçmesi ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 15 milyon 641 bin 606  TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

SİVAS, TÜHA Haber Ajansı

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close