Sınır Dışı Edilen IŞİD Üyesi İrlanda’da Gözaltına Alındı

TÜHA HABER / Türkiye’den sınır dışı edilen, İrlanda Ordusu’nun eski bir mensubu olan ancak daha sonra IŞİD terör örgütüne katılan 38 yaşındaki Lisa Smith, Dublin Havalimanı’nda gözaltına alındı. Lisa Smith’in yanında iki yaşındaki kızı da bulunuyordu. Smith’in Müslüman olduktan sonra Suriye’ye giderek IŞİD’e katıldığı ve İngiliz bir örgüt üyesiyle evlendiği belirtiliyor.

İrlanda Adalet Bakanı Charlie Flanagan yaptığı açıklamada, “Lisa Smith, Dublin’e geldiğinde İrlanda Polisi tarafından karşılandı. Bu son derece hassas bir konu. Halkımız ilgili tüm kurumların konuyla ilgilendiğinden emin olsunlar” dedi.

İrlanda Başbakan Yardımcısı Simon Coveney de devlet televizyonuna yaptığı açıklamada Smith’in mülteci kampında olduğunun öğrenilmesinden bu yana yetkililerin iade işlemleri konusunda girişimlerde bulunduklarını söyledi. Coveney, asıl kaygılarının annesinden dolayı İrlanda vatandaşı olan kız çocuğu olduğunu, çocuğun şu an Dundalk’ta Smith’in akrabalarının yanında olduğunu belirtti.

Yetkililerin Smith hakkındaki karar verilmeden önce detaylı olarak kendisini sorgulayacakları belirtiliyor. Smith’in, IŞİD için savaştığı ve kadın savaşçılara eğitim verdiği iddialarını reddettiği ifade ediliyor.

Türkiye’nin militanların ülkelerine iade işlemlerini başlatmış olmasına karşın pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika, IŞİD militanı vatandaşlarını geri almak istemiyor.

DUBLİN, VOA, TÜHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close