Senato Trump’ın vetosuna engel olamadı

TÜHA HABER / ABD Senatosu’ndaki oylamada, Trump’ın vetosunu hükümsüz kılacak çoğunluğa erişilemedi. Trump, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki operasyonlarına ABD tarafından verilen desteğin kesilmesini öngören tasarıyı veto etmişti.

Amerikan Senatosu, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’deki operasyonlarına Washington tarafından verilen askeri desteğin kesilmesini öngören tasarıyı veto eden ABD Başkanı Donald Trump’ın bu kararını oyladı.

Senatörlerden 53’ü, söz konusu vetonun aleyhinde oy verdi. Yüz sandalyeli Senato’nun 45 üyesi ise Trump’ın vetosuna destek çıktı.

Böylece oylamada Trump’ın vetosunun hükümsüz kılınması için gerekli olan üçte iki çoğunluğa erişilememiş oldu.

Demokratların azınlıkta olduğu Senato’da Cumhuriyetçi senatörlerden bazılarının Trump’a karşı oy kullanması da vetonun iptali için aranan 67 sayısına ulaşılmasına yeterli olmadı.

Trump, geçen mart ayında Kongre’nin hem üst kanadı Senato hem de alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde onaylanan tasarıyı 16 Nisan’da veto etmişti. Beyaz Saray “kusurlu” olarak tanımladığı tasarının ABD’nin bölgedeki ülkelerle ikili ilişkilerine ve aşırıcılıkla mücadelesine zarar vereceğini belirtiyor.

Suudi Arabistan’a silah satan ABD, bu ülkenin Yemen’de Husilere karşı savaşmak için kurduğu koalisyona havada yakıt ikmali ve askeri eğitim desteği sağlıyordu.

ABD geçen yılın sonunda söz konusu yakıt ikmali desteğini sonlandırmıştı. Ancak ABD, eğitim ve kılavuzluk gerektiren konularda desteğini sürdürüyor.

ABD’nin Riyad’a verdiği askeri destek, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinin ardından tartışma konusu olmuştu.

Kongre’de hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat üyeler Trump’ı Suudi Arabistan’a yeterli sertlikte tepki göstermediği gerekçesiyle eleştiriyordu.

ABD Başkanı, önemli bir stratejik müttefik diye tanımladığı Suudi Arabistan’ı bölgede İran’a karşı bir denge unsuru olarak görüyor.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı / WASHINGTON, DW,AP,AFP

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close