SDÜ “Kariyer Yolculuğu”nda da Seninle

SDÜ Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi, daha iyi hizmet sunabilmek adına yeni mekanına kavuştu.

Batı yerleşkesinde yeni sistem ve programları ile hizmet vermeye devam eden Merkezde öğrencilere ”özgeçmiş hazırlama”, ”mülakat provası”, ”staj” konularında fikir veriliyor.

-”Kariyer Elçiliği” Sistemi

Merkez, 2018- 2019 Eğitim- Öğretim Yılı ikinci döneminden itibaren iş dünyasından ”kariyer elçileri” atayacak. Öğrenciler, iş dünyasının başarılı yönetim kurulu başkanları, genel müdürlerinden mentorluk (yönder) alabilecek. Merkez her fakültede ”Kariyer Temsilcisi” seçerken, her hafta bir fakülteye ”danışmanlık” yapıyor.

-”Mezuniyetten sonra nerede olacaksın? Şimdiden planlayalım”

Eğitim- öğretime devam eden 48 bin öğrenciye hitap edebilecek şekilde yeni sistemler ve programları da hayata geçiren Merkez, öğrencilerin mezuniyetten sonra nerede olacağını planlıyor.

-İş dünyasının başarılı icracıları SDÜ öğrencilerine mentorluk yapacak

SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Saltan’ın koordinasyonunda çalışmalarına devam eden Merkez,  iş dünyasının en zirveye yükselmiş icracılarından da mentorluk (yönder) desteği alacak.

Kariyer Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Dicle Özdemir Küçükçapraz ve Öğretim Görevlisi Fulya Çınar, 48 bin SDÜ öğrencisine yönelik verdikleri hizmetleri ana başlıkları altında şöyle anlattı:

-Kariyer Elçiliği:

2018- 2019 Akademik Yarıyıldan itibaren iş dünyasından imtiyaz sahibi ve genel müdür seviyesinden mentor (yönder) atanacak.

İş dünyasının başarılı icracıları öğrencilerin kişisel gelişimleri için deneyimlerini ve bilgi birikimlerini aktaracak, fikirlerini paylaşacak. ”Mentorluk- Menteelik Sistemi” oluşturulacak. Program, katılmak isteyen her öğrenciye açık olacak.

-Her Fakültede ”Kariyer Temsilcisi”

SDÜ Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi, 15 fakültede ”15 Kariyer Temsilcisi” ataması yaptı. Liste ”kariyer.sdu.edu.tr” internet yazılımında paylaşıma açık durumda. İsteyen öğrenciler bu hizmetten etkin şekilde faydalanabilecek.

-Her hafta 1 fakültede danışmanlık eğitimi

Merkez, her hafta bir fakülteye giderek danışmanlık eğitimi verecek. Uygulama başladı. Süreç ve takvim Kariyer Merkezinden izlenebilecek.

Merkez, Kariyer ve Danışmanlık eğitimlerini MEB’e bağlı ortaöğretim kurumlarında da gerçekleştirecek. SDÜ Kariyer Merkezinde ”İş ve Meslek Danışmanlığı” Sertifikası’na sahip 7 uzman görev yapıyor.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucu-Özgeçmiş Hazırlama Eğitimi

Kariyer Merkezi, hâlihazırda eğitim- öğretime devam eden tüm öğrencilere ”Özgeçmiş Hazırlama Eğitimi” de veriyor. İstekli olanların Kariyer Merkezi ile iletişim kurması yeterli.

-Mülakat Provaları

Kariyer Merkezinin fiziki norm ve standartları eğitim için de uygun hâle getirildi. Zira talep eden öğrenciler, mülakat provaları da yapabilecekler. Resmî internet yazılımında da özgeçmiş hazırlama el kitabı ve mülakat tekniklerini PDF formatında kullanıma açıldı. İsteyen SDÜ öğrencileri bu yapıtları kişisel bilgisayarlarına indirebilecekler.

-Staj için en önemli kanal

Merkez, öğrenci ve iş dünyası ile de sağlıklı bir halka konumunda. Öğrencilerin iş dünyasında staj görmeleri için de görüşmeler yapıyor, protokol imzalıyor. En son 2 hafta önce 26 öğrencinin Göller Bölgesi Çimento A.Ş.’de (GÖLTAŞ) staja başlamaları sağlandı.

Mezun Danışma Kurulunun da sekretarya görevini icra eden Merkez, aynı zamanda ortalama 200 bin SDÜ mezunu ile iletişim sağlamaya çalışıyor; Mezun Bilgi Sistemini yönetiyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi

Yeni Konum: https://goo.gl/7jNCWM

Telefon: 0 (246) 211 16 65

Web Adresi: kariyer.sdu.edu.tr

Elektronik Posta: kariyer@sdu.edu.tr

ISPARTA, TÜHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close