Satrançta sağlık raporuna neden ihtiyaç var?

TÜHA HABER / Türkiye’de son yıllarda Sağlık belgesi nedeniyle lisanslı satranç oyuncusu sayısı 868 binden 28 bine gerileyerek, yüzde 96,7’lik büyük bir düşüş yaşandığı bildirildi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre, Satranç oynayan çocuklar her yıl lisans yenilemek zorunda ve bunun için Türkiye Satranç Federasyonu Sağlık Raporu istiyor.

Sürecin içindeki uzmanların ifadesine göre, sağlık raporunu TSF’den ziyade lisansı veren kurum olarak Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri talep ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın ise; tüm birimlerine 2019 yılı içinde yazdığı bir yazı ile  sağlık raporu vermeyeceksiniz diye talimat verdiği ifade ediliyor.

İki bakanlığın uygulamaları birbiri ile çelişiyor

Satranç camiasında yer alan isimlerin ifadelerine göre; Sağlık Belgesi ve bu yıl uygulamaya konulan Veli İzin Belgesi uygulaması nedeniyle 2019 yılı Haziran ayında 868 bin civarında olan lisanslı satranç oynayan kişi sayısı günümüzde 28 bin 46 kişiye düştü.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Lisanslı sporcu sayıları ve branşlara göre dağılımlarına yönelik yazılı soru önergesine verdiği yanıtla ilgili Anadolu Ajansı’nın 28 Eylül 2019 tarihli haberine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.aa.com.tr/tr/spor/sporcu-sayisinda-satranc-ve-tekvando-zirvede/1596502

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, bu konuda yaşadıklarını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’yla paylaşarak, Satranç oynayan Oğlu Ahmet Kerem Demircan’ın satranç lisansının yenilenmesi gerektiğini söyledi.

Murat Demircan, bu hafta sonu İzmir İl Satranç Turnuvası olduğu için lisans yenilemek için bağlı oldukları Sağlık Ocağı’na gittikleri doktorun sağlık raporu vermek istemediğini ve israr ettiğinde Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine gönderdiği talimatı gerekçe gösterdiğini ifade etti.

Demircan, “Ben ısrar edip bu hafta sonu İzmir İl Birinciliği turnuvası var, bu turnuvaya başvurabilmemiz için lisansımızı güncellememiz gerekiyor, lisansı güncellemek için Türkiye Satranç Federasyonu Sağlık Raporunu zorunlu tutuyor” diye israr edince doktorun, “Bir çocuğun satranç lisansının yenilenmesi ve satranç oynaması için neden bir sağlık raporu gereksin, zorunlu tutulsun. Bunu bana izah eder misiniz” dediğinde verecek bir cevap bulamadığını, sadece, Türkiye Satranç Federasyonu’nun bu belgeyi almadan lisans başvurusunu kabul etmiyor diyebildiğini ve ancak verdiği cevaba kendisinin de inanamadığını belirtti.

Doktorun, kapının önünde muayene için bekleyen hastaları göstererek, “Böyle gereksiz işlemler nedeniyle hasta insanlara ayıracağımız zamandan da çalınıyor. Sizin bir tane çocuğunuz var siz bu sorunu bir gün yaşıyorsunuz biz her gün yaşıyoruz” diye haklı bir sitemde bulunduğunu hatırlattı.

Başkan Murat Demircan, Doktorun karşılıklı diyalog sonrasında anlayışlı davranarak bir belge düzenlediğini ve kendilerine verdiğini açıkladı.

Oğlu Ahmet Kerem Demircan’ın sporcusu olduğu Satranç Kulübüne sağlık raporunu verdiklerini söyleyen Murat Demircan, Satranç Kulübünün evrakları Çarşamba günü akşam saatlerinde TSF sistemine giriş yaptığını, Perşembe günü öğleden önce baktığında lisansın güncellenmediğini, dolayısıyla Perşembe günü sabah saatlerinde de bu hafta sonu İzmir’de yapılacak olan İzmir İl Satranç Turnuvasına başvurularını yapamadıklarını aktardı.

Murat Demircan, “Akşam eve geldiğimde başvuru yapmak için Türkiye Satranç Federasyonu web sitesine girdiğimde başvuruların saat 17.00 itibariyle sona erdiği yazıyordu. Bunun üzerine Satranç Kulübü Yöneticimiz  ile temasa geçtik. Kendisi İzmir İl Temsilcisi Mustafa Ulusoy ve ilgili birkaç kişi ile görüştüğünü, İzmir İl Temsilcisinin kendisine; “Benzer başka talepler vardı. Teknik Kurulla görüştük ancak Teknik Kurul kabul etmedi” dediğini  aktardığını söyledi.

“11 yaşında bir çocuğun satranç turnuvasına girebilmesi için İzmir İl Temsilcisi Mustafa Ulusoy’un akşam 21.00 sularındaki sorunu çözme çabasını takdir ediyorum” diyen Murat Demircan, ancak, Teknik Kurul yetkililerinin çocuklar adına hiç bir empati yapmadan başvuruları reddetmesini de eleştirdiğinin altını çizdi.

Başkan Demircan,”Sanki bu çocuklar hakkı olmayan bir şey istiyor. Bu çocuklar lisans işlemleri yeni bittiği için daha turnuvaya 1 iş günü olduğu için başvurularının işleme alınmasını istiyorlar. Cumartesi günü başlayacak turnuva için Perşembe günü saat 17:00’de kaydı kapatmak ne kadar mantıklı bilemedim. Dijital çağda turnuvanın başvurusunun en azından Perşembe günü saat 00:00’e kadar açık olması gerekir diye düşünüyorum. Zira TSF Perşembe günü saat 17:00’de başvuruyu kapattıktan sonra Cuma sabah mesaiye başlayana kadar bir aksiyon olmuyor. Perşembe akşamı saat 00:00’e kadar başvuruların kabul edilmesi birçok çocuğun başvuru yapmasına olanak sağlardı ve mağduriyetler yaşanmazdı” şeklinde konuştu.

“Başvuran sayısı çok fazla olmuş olsa ve turnuvanın düzenlenmesinde altyapı sorunu yaşanacak olsa kaydın Perşembe günü 17:00’de kapatılmasını bir nebze anlayabiliriz” diyen Demircan, “Ancak, başvurulara baktığımda ilgili yaş grubunda 62 başvuru olduğunu gördüm. Geçen yıl bu kategoride başvuru 90’ın üzerindeydi. Zaten bu ön kayıt bu başvuranların da bir kısmı turnuvaya değişik nedenlerle gelemeyecektir. İzmir gibi Türkiye’nin üçüncü büyük ilinde en yoğun başvurunun olduğu kategorilerden birinde maksimum 62 sporcu ile turnuva yapmak yerine Perşembe günü saat 00:00’a kadar başvuru kabul edip daha yoğun katılımlı bir turnuva yapmak mümkün olabilirdi.Bu sayede lisanslı satranç oynayan kişi sayısının ilk etapta tekrar 868 bin seviyelerine,  sonrasında 1 milyon kişinin üzerine çıkmasını ümit ediyorum” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

[TÜHA Haber, 16 Kasım 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close