Şah Mahmud Kureyşi TRT Haber’e konuştu

TÜHA HABER / Hindistan’ın Cammu-Keşmir bölgesinin anayasal statüsünü tek taraflı bir tasarrufla kaldırması ile başlayan gerginlik sürüyor. Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, son durumu TRT Haber’e değerlendirdi.

“Durumun kontrolden çıktığını düşünüyoruz. Burada bir soykırım bile olabilir, neler olup biteceğini kim bilebilir.”

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Cammu-Keşmir ile ilgili endişelerini bu sözlerle dile getirdi.

Kureyşi, her geçen gün krizin büyüdüğü bölgedeki son durumu TRT Haber’e anlattı:

“Cammu Keşmir halihazırda 14 milyon kişilik büyük bir cezaevi durumunda. İletişim yok, okullar kapalı. Kimse işine gidemiyor. Bir haftadır bölgede sokağa çıkma yasağı vardı. Aşırı bir güç kullanımı var. Yaklaşık 900 bin asker bölgede. Neredeyse her evin önüne bir asker konulmuş durumda. İnsanlar en temel haklarından yoksunlar.”

Pakistan Dışişleri Bakanı, uluslararası toplumu provokasyonlara karşı uyardı.

“Hindistan, şubat ayında Keşmir’in Pulmawa kasabasında gerçekleştirilen terör saldırısı gibi bir intihar saldırısı planlayıp, sırf uluslararası kamuoyunu yanıltmak için bunu Pakistan’ın üzerine atabilir.”

Şah Mahmud Kureyşi, Türkiye’nin zor zamanlarda Pakistan’a desteğine dikkat çekti.

“Türkiye başından beri bizi çok iyi anlıyor. Başbakanımız Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile güzel görüşmeler yaptı. Türkiye Pakistan’ı, bizim görüşlerimizi hep desteklemiştir.”

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, bölgenin statüsünü değiştiren tek taraflı anayasa değişikliği konusunda, uluslararası toplumun resmi bir tavır alması gerektiğini de söyledi.

İSLAMABAD, TRT Haber, TÜHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close