Ruhani’den, yaptırımlara karşı birlik çağrısı

TÜHA HABER / İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ülkesinin benzeri görülmemiş yaptırımlarla karşı karşıya olduğunu söyledi ve Amerikan yaptırımlarının ülkede 1980-88 yılları arasındaki Iran-Irak Savaşı’ndan daha kötü ekonomik koşullara neden olduğunu kaydetti.

Ülkesinde siyasi baskıyla karşı karşıya olan Ruhani, yaptırımlara karşı koyabilmek için birlik çağrısı yaptı.

Ruhani, Irak Savaşı döneminde bankalarla, petrol satışlarıyla, ithalat ihracatlarıyla bir porblemleri olmadığını sadece silah ambargosu olduğunu hatırlattı.

Ruhani, “Düşmanlar tarafından baskılar İslam devrimi tarihimizde benzeri görülmemiş bir savaş fakat umudumu kesmiyorum ve gelecek için büyük umutlara sahibim ve bu zor koşulları birlikle aşabileceğimize inanıyorum” dedi.

Amerika-İran arasında artan gerilim 2015 yılında Batılı ülkelerle İran arasında imzalalan nükleer anlaşmanın da geleceğini tartışmalı hale getirmiş durumda.

Amerika Başkanı Donald Trump geçen yıl ülkesini anlaşmadan çekmiş ve İran’a yaptırımları yeniden devreye sokmuştu. İran anlaşmaya taraf olan ülkelerin Amerika yaptırımlarına uyması halinde nükleer çalışmalarına yeniden başlayabileceğini kaydetmişti.

Amerika İran’la artan gerilim çerçevesinde Körfez bölgesine savaş gemileri ve savaş uçakları konuşlandırmış durumda.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı /  TAHRAN, VOA

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close