Romanya’da iktidar partisinin lideri hapse girdi

TÜHA HABER / Romanya’da yolsuzluktan hüküm giyen iktidar partisi lideri Liviu Dragnea, üç buçuk yıllık hapis cezasını çekmek üzere cezaevine girdi.

Romanya’da iktidardaki Sosyal Demokrat Parti’nin (PSD) Genel Başkanı Liviu Dragnea, hakkında görülen yolsuzluk davasında en üst mahkemenin de suçlu olduğuna hükmetmesinin ardından Pazartesi günü cezaevine girdi.

56 yaşındaki Dragnea 2006 ile 2012 yılları arasında, Teleorman İl Meclisi başkanlığı döneminde kendi partisinden iki kadını, usulsüz bir şekilde şehir idaresinde işe aldırdığı gerekçesiyle yargılanmış ve geçen yıl Haziran ayında suçlu bulunarak üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Dragnea’nın temyize götürdüğü kararın en üst mahkeme tarafından onaylanmasının ardından Dragnea, başkent Bükreş yakınlarındaki cezaevine giderek emniyet birimlerine teslim oldu.

Tartışmalı yargı reformu

Ülkesinin en güçlü siyasetçilerinden biri olan Dragnea, daha önce hakkındaki suçlamaları reddederek kendi aleyhine bir komplo düzenlendiğini ve hakkında karar verecek olan hakimlere düşünülemeyecek kadar ağır bir baskı uygulandığını öne sürmüştü. Dragnea, partisi PSD’nin iktidara geldiği 2016 parlamento seçimlerinde de hile yaptığı gerekçesiyle yargılanarak suçlu bulunmuş ve bunun üzerine başbakanlık koltuğuna oturamamıştı.

Romanya yargı sisteminde, çok tartışılan ve yolsuzlukla mücadeleyi zorlaştıran yargı reformunun ardındaki isim olduğu belirtilen Dragnea, son dönemlerde Avrupa Birliği karşıtı söylemleriyle dikkat çekiyordu. Avrupa Birliği de bir süre önce Romanya’ya, rüşvet ve yolsuzlukla mücadeleyi zorlaştıran maddeler içeren yargı reformunun yürürlüğe girmesi halinde, Bükreş’e yaptırımlar uygulanacağı uyarısında bulunmuştu.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı /BÜKREŞ, AFP, DW

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close