Protestocular Sivil İktidar Konusunda Israrlı

TÜHA HABER / Sudan’daki en önemli protesto grubu iktidarın derhal sivil geçiş hükümetine devredilmesi çağrısında bulundu ve bu amaca ulaşmak için sokak gösterilerine devam edeceklerini açıkladı.

Sudanlı Profesyoneller Birliği tarafından yapılan açıklamada böyle bir geçiş konseyinin Sudan ordusu tarafından korunması gerektiği de vurgulandı.

Açıklamada bu amaca ulaşmak için barışçıl eylem çağrısı yapıldı.

Sudan’da 30 yıl ülkeyi yöneten Ömer El Beşir 4 ay süren protestoların ardından ordu tarafından iktidardan indirilmişti.

Ordu yetkilileri geçiş döneminde iktidarda 2 yıl boyunca askeri yönetim olacağını, 2 yılın sonunda da özgür seçimlerin yapılacağını belirtiyor.

Ancak El Beşir’in iktidardan indirilmesine neden olan göstericiler buna yanaşmıyor ve sivil yönetimin iktidara geçmesi gerektiğini belirtiyor.

1989’da darbeyle iktidara gelen Ömer El Beşir’in ev hapsinde tutulduğu belirtiliyor.

HARTUM, VOA, TÜHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close