Pelin Çift ile Gündem Ötesi’nin konuğu Selçuk Bayraktar

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, savunma sanayisinde gelişen milli teknolojiyi TRT 1’de Pelin Çift ile Gündem Ötesi’nde anlattı.

Türkiye milli teknoloji hamlesiyle savunma sanayisinde önemli adımlar atıyor. Özellikle insansız hava araçları İHA’lar terörle mücadelede Türk Silahlı Kuvvetleri’ne büyük katkı sağlıyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, savunma sanayisinde geliştirilen milli teknoloji ile gelinen son noktayı TRT 1’de yayınlanan Pelin Çift ile Gündem Ötesi programında anlattı.

TSK’ya büyük katkı sağlıyor

Düşük maliyetli, yüksek verimli araçlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne büyük katkı sağlıyorlar.

Bayraktar, “Kullandığımız teknolojilerin hepsinin temeli savunma sanayi. Mesela bilgisayar, hepimizin kullandığı cep telefonlarımız, internet hepsi savunma sanayisine bağlı. Bunların hepsi savunma sanayisinin sivilleşmiş hali. 2000’li yıllardan itibaren ciddi bir dönüşüm oldu savunma sanayisinde yani bu alanın millileşmesi ile alakalı. Bunun ne kadar kritik bir mesele olduğunu artık hepimiz daha iyi anlıyoruz.” dedi.

“14 farklı yarışma olacak”

Bayraktar, 20-23 Eylül günleri arasında İstanbul’da yapılacak Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali hakkında da bilgi verdi.

Bayraktar, “Teknofest festivali düzenliyoruz hepsi geleceğin konuları, geleceğin yarışlarını hazırlıyoruz. 14 farklı teknoloji yarışma olacak; insansız hava araçları gibi sadece bu değil yapay zeka gibi. Uluslarası bir festival mesela hacker yarışmamıza rekor düzeyde katılım var. Hatta ASELSAN’ın bir sistemini anti-drone sistemini finalde kırmaya uğraşacaklar.” diye konuştu.

Kaynak: TRT Haber

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close