Panel: Libya Krizi ve Avrupa’nın Tutumu

https://img1.aksam.com.tr/video/Reklam/turklergeliyor_adaletinkilici_masthead/bg.jpg

TÜHA HABER / SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından bugün saat 13.00’de SETA İstanbul’da  ‘Libya Krizi ve Avrupa’nın Tutumu’ bir panel gerçekleştirilecek.

Türk BayrağıTunus’ta başlayan Arap Baharı isyanlarının kısa sürede bölgeyi etki altına alması Libya’yı da etkilemiş ve 42 yıllık Kaddafi iktidarı son bulmuştu. Fakat bu dönüşüm Libya’da barışçıl ve istikrarlı bir düzenin tesis edilmesi yerine kaosu, çatışmaları ve istikrarsızlığı beraberinde getirmişti.

Bir tarafta BM destekli Trablus hükümeti yer alırken diğer tarafta darbeci General Halife Haftar bulunmakta, çatışmalar günümüzde artarak devam etmektedir.

Bu çatışmalar sebebiyle Libya kısa sürede bölgesel ve küresel aktörlerin vesayet savaşı yürüttüğü bir yer haline gelmiştir. Bu kapsamda başta Rusya olmak üzere İtalya, Fransa, Almanya, AB gibi aktörler soruna çeşitli yönlerinden müdahil olmuştur.

SETA Avrupa Araştırmalarının düzenlediği bu etkinlikte önde gelen Avrupalı aktörlerin Libya’ya yönelik politikaları tartışılacaktır.

SETA Brüksel Koordinatörü ve Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı’nın moderatörlüğünü yapacağı etkinlikte, bu kapsamda Rusya, İtalya, Fransa, Almanya ve AB’nin Libya’ya yönelik politikaları ele alınacaktır.

Panelde, 29 Mayıs Üniversitesi’nden Michelangelo Guida, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi’nden Vişne Korkmaz, SETA araştırmacısı Zeliha Eliaçık, İbn Haldun Üniversitesi’nden Léonard Faytre, konuşmacı olarak yer alacaklardır.

Panelde, Türkçe-İngilizce simultane çeviri yapılacak.

Panel: Libya Krizi ve Avrupa’nın Tutumu

Panel: Libya Krizi ve Avrupa’nın Tutumu


 • Tarih : 14/01/2020
 • Saat :13:00 : 15:00
 • Yer : SETA İstanbul
 • Bitiş  : 14/01/2020
 • Adres : Defterdar Mah. Savaklar Caddesi. No:41-43

 • Moderatör : Enes Bayraklı, SETA
 • Konuşmacılar :Michelangelo Guida, 29 Mayıs Üniversitesi

  Vişne Korkmaz, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi

  Zeliha Eliaçık, SETA

  Léonard Faytre, İbn Haldun Üniversitesi

[TÜHA Haber Ajansı, 14 Ocak 2020]

Seksenler_2019 banner

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close