Özbekistan -Tacikistan sınırlarıyla ilgili çalışmalar

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov,  Devlet Sınır Hizmeti Başkanı Ularbek Şarşekeyev ile Kırgızistan Sınırları Sorumlusu Hükümetin Özel Temsilcisi Kurbanbay İskandarov’u kabul etti.

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın ‘Kabar‘dan edindiği bilgiye göre,   Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Almambet Saliyev, Güvenlik Konseyi Sekreter Birinci Yardımcısı Damir Sagınbayev ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Ceniş Razzakov’un katıldığı toplantıda devlet sınırında kontrol noktalarını geliştirme çalışmaların yanı sıra devlet sınırındaki durumla ilgili konular ele alındı.

Kırgız-Özbek devlet sınırının kalan bölümlerini belirlemek için yoğun çalışmaların devam ettiğini bildiren Kırgızistan Sınırları Sorumlusu Hükümetin Özel Temsilcisi Kurbanbay İskandarov, Mart 2018’in ikinci çeyreğinde, Kırgızistan ile Tacikistan devlet başkanlarının toplantılarının ardından iki ülke arasındaki ikili  sorunların kapsamlı bir şekilde ele alınması için hükümetler arası komisyon toplantısı düzenleneceğini dile getirdi.

Devlet Sınır Hizmeti Başkanı Şarşeyev, sınırın Kırgız-Özbek kesimlerinde bulunan kontrol noktalarında, sınır ötesi ticaretin aktif olarak gelişmesi nedeniyle yolcu trafiğinde bir artış kaydedildiğini belirtti.

Başkan Şarşeyev, kapasiteyi artırmak için pasaport kontrol kabinleri sayısının 30’a çıkarılacağı müjdeyi duyurdu.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov,  Özbekistan ve Tacikistan’a yaptığı ziyareti sonrasında varılan anlaşmaların sonuçlarına göre, Kırgızistan-Tacikistan sınırının sınırlanması ve Kırgız-Özbek sınırının geri kalan kesimlerinin sınırlandırılması konusundaki çalışmaları hızlandırmak için tüm önlemlerin alınması talimatını verdi.

http://kabar.kg/tur/news/ceenbekovdan-ozbekistan-ve-tacikistan-s-n-rlar-ile-cal-malar-n-h-zland-r-lmas-talimat/

BİŞKEK, TÜHA HABER

KAYNAK : Kırgız Ulusal Haber Ajansı

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close