Orta Doğu’da yeni hamleler

https://img1.aksam.com.tr/video/Reklam/turklergeliyor_adaletinkilici_masthead/bg.jpg

TÜHA HABER / Irak hükümetinin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın almanın imkânlarını araştırdığı ve Rus yetkililerle bu konuda görüşmeler yaptığı ileri sürüldü.

Türk Bayrağı(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı’nın AKŞAM Gazetesi’ne dayandırdığı haberine göre,ABD’nin Bağdat’ta İranlı komutan ile Haşdi Şabi komutanına suikast düzenlemesi karşısında Irak meclisinin ABD güçlerini gönderme yönünde karar almasının ardından Washington-Bağdat gerilimi tırmanırken, Irak’ta bazı yüzler Rusya’ya çevrildi.

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin Iraklı milletvekillerinin açıklamalarına dayandırdığı haberine göre, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın almanın imkânlarını araştıran Irak hükümeti, Rus tarafıyla bu konuda görüşmeler yürütüyor.

Haberde, Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi Kerim Alevi’nin açıklamalarına yer verildi.

“Rusya ile S-400 füze sistemlerini görüşüyoruz, ancak henüz sözleşme imzalamadık” diyen Alevi ekledi:

“Amerikalıların gerekli silahları almamıza yardım etmemekle bizi birçok kez hayal kırıklığına uğratmış olması bağlamında bu füzeleri almamız gerekiyor.”

Başbakanın istifası nedeniyle görüşmeler durmuştu

Bir Iraklı yetkilinin üç ay önce S-400’lerle ilgili görüşmeler yapmak üzere Rusya’yı ziyaret ettiğini aktaran Alevi, ancak Irak’taki protestoların 30 Kasım 2019’da Başbakan Adil Abdulmehdi’nin istifasını sunmasına yol açtığı siyasi kriz nedeniyle müzakerelerin ertelendiğini belirtti.

Abdulmehdi, şu anda başbakanlık görevini vekâleten yürütüyor.

‘IRAK SAVUNMA BAKANLIĞI RUSYA İLE GÖRÜŞSÜN’ TALEBİ

Ancak vekiller, ABD’ askerlerinin ülkeyi terk etme olasılığı nedeniyle Bağdat’ta S-400 görüşmelerine yeniden yoğunlaşmaya karar verildiğini söyledi.

Habere göre Savunma Bakanlığı temsilcilerinden, ‘Rusya ile hava savunma sistemlerinin alımını görüşmelerine geçilmesi’ talep edildi.

‘RUSYA DAHİL İSTEDİĞİ ÜLKEDEN ALSIN’

Komisyon üyelerinden Abdulhalık el Azzavi “Başbakana istediği herhangi bir ülkeden hava savunma sistemleri satın alma, bunun için para harcama yetkisi verdik” dedi.

Azzavi, sistemlerin ‘Rusya’dan veya başka herhangi bir ülkeden’ satın alınabileceğini sözlerine ekledi.

ABD’NİN MEŞHUR S-400 YAPTIRIMLARI 

Rus yetkililerin daha önce Irak’a bu hava savunma sistemlerini satın almasını önermiş olduğunu aktaran WSJ, S-400’lerin satın alınması durumunda ise Washington’un Bağdat’a yaptırım uygulayabileceğine dikkat çekti.

WSJ, Irak Savunma Bakanlığı yetkililerinin yazıdaki iddialarla ilgili yorum yapmadıklarını ifade etti.

[TÜHA Haber Ajansı, 13 Ocak 2020]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close