NATO’nun 70. yılında Krizi

TÜHA HABER / SETA Brüksel Koordinatörü ve Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes BAYRAKLI, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek Londra zirvesi ile NATO’nun 70. yılını doldurmuş olacağını belirterek, bu kadar çok aktörün tarafı olduğu bir askeri ittifakın 70 yıl hayatta kalmış olmasının tarihte çok fazla örneğinin bulunmadığını açıkladı.

Enes BAYRAKLI, NATO’nun üyelerinin konvansiyonel manada güvenliğini sağlama konusunda başarılı olduğunun su götürmez bir gerçek olduğunu hatırlatarak, “Örneğin üyelerinden hiçbirisi açık bir konvansiyonel saldırı ile karşılaşmadı ya da işgal edilmedi. Hatta işgal girişimine bile muhatap olmadı. Bunun en önemli nedeni NATO’nun caydırıcılığını sağlayan ve bir üyeye yapılan saldırıyı tüm üyelere yapılmış sayan 5 no’lu maddesi” olduğunu ifade etti.

Enes BAYRAKLI, ile ilgili görsel sonucu“Özetle 70 yıl içerisinde NATO birçok sınamadan başarı ile çıktı” diyen Enes BAYRAKLI, “Bütün bu başarılı geçmişe rağmen bir süredir NATO’nun ciddi bir kriz içerisinde olduğu açık. Geçtiğimiz hafta Macron’un NATO’nun beyin ölümü gerçekleşiyor açıklaması ile ittifak içerisinde uzun dönemdir devam eden bu kriz ayyuka çıktı” dedi.

Enes BAYRAKLI, NATO’nun geleceği, askeri harcamalar, NATO’ya yönelik öncelikli tehdidin ne olduğu konularında ittifak içerisinde ciddi fikir ayrılıkların söz konusu bulunduğunu hatırlatarak, bu konularda ABD, Fransa, Almanya, İngiltere ve Türkiye gibi ittifakın önde gelen ülkelerin milli çıkar tanımlarına dayalı olarak farklı önceliklerin mevcut olduğunun altını çizdi.

“Esasında NATO içerisinde bu farklılıklar en başından beri vardı” diyen Enes BAYRAKLI, ama Soğuk Savaş sırasındaki açık Sovyet tehdidinin bütün bu ayrılıkların aşılması konusunda ciddi bir motivasyon sağladığını söyledi.

Enes BAYRAKLI, “Buna rağmen Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra NATO kendisine yeni bir misyon biçme ve bu misyonu tüm üyelerine kabul ettirme konusunda başarısız oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Konvansiyonel bir tehdide karşı kurulmuş olan NATO’nun Sovyetler çöktükten sonra dişine göre bir tehdit bulamadığını belirterek, Rusya ve terör gibi öne sürdüğü yeni tehditler konusunda ise ittifak içerisinde ortak bir tavır oluşturamadığının altını çizdi.

Enes BAYRAKLI, Rusya’nın ittifak içerisindeki bu krizi fırsata çevirerek 2008’den itibaren etki alanını genişletmeye başladığını,  2008 Gürcistan, 2014 Ukrayna müdahalesinin, Kırımın ilhakı ve 2015’te Suriye iç savaşına müdahale adımlarının arka arkaya geldiğini hatırlattı.

Diğer taraftan ittifakı kuran ve ittifakın en önemli unsuru olan ABD Obama’nın ikinci döneminden itibaren Suriye’de Rusya’ya alan açtığına vurgu yapan Enes BAYRAKLI, Rusya’nın esasında bütün bu adımları güçlü olduğu için değil NATO ittifakının kriz içerisinde olduğu ve ABD’nin müsaade ettiği için atabildiğini açıkladı.

Enes BAYRAKLI, “Nihayetinde bugün geldiğimiz noktada Almanya ve Fransa NATO üyesi ülkelerin birçoğu Rusya ile derin ekonomik ve siyasi ilişkiler geliştirmelerine rağmen Suriye’de Rusya, Esed rejimi ve PKK karşısında yalnız bıraktıkları Türkiye’yi Rusya ile iyi ilişkiler geliştirmekle suçluyorlar” dedi.

“Diğer taraftan aynı aktörler 15 Temmuz darbe girişiminde adet üç maymunu oynamakla kalmadılar aynı zamanda darbenin sorumlusu olan FETÖ üyelerine de iltica hakkı vererek koruma altına aldılar” diyen Enes BAYRAKLI, daha da garibinin 11 Eylül sonrasında terörle mücadeleyi NATO’nun temel misyonlarından birisi haline getirmeyi savunanların bugün Suriye’de bir terör örgütü olan PKK ile işbirliği yaptıklarını belirtti.

SETA Brüksel Koordinatörü ve Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes BAYRAKLI, bu çelişkinin en açık biçimde Macron’un “NATO’nun düşmanı Rusya ve Çin değil, terörle mücadeleye öncelik verilmeli” şeklindeki açıklamasında ortaya çıktığını hatırlatarak, zira aynı açıklamada Macron’un kendisiyle açıktan çelişerek Türkiye’nin Suriye’de PKK’ya yaptığı müdahaleye karşı çıktığını ifade etti.

Enes BAYRAKLI, “Dolayısıyla Macron “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşiyor” açıklamasında pek de haksız sayılmaz. Ama bu beyin ölümünün sebebi çelişkiler yumağı bu politikaları sürdürme konusundaki ısrarlarıyla başta ABD olmak üzere Fransa, Almanya ve İngiltere gibi aktörler. Nihayetinde Suriye krizindeki Türkiye karşıtı ilkesiz tutumları ile bu ülkeler bugün gelinen noktanın esas sorumlularıdırlar” dedi.

Bu krizden çıkışın yolu ilkesel olarak kaynağı ne olursa olsun terörle mücadele konusunda ortak bir tavır alınması ile oabileceğini söyleyen Enes BAYRAKLI, “Zira hem terörle mücadele edelim hem PKK’yı destekleyelim, hem demokrasiyi savunalım hem FETÖ’yü koruyalım, hem Rusya’yı tehdit olarak görelim hem de Rusya’ya Suriye’de alan açalım politikası bugün duvara toslamıştır” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

***

Enes Bayraklı

Brüksel Koordinatörü, Avrupa Araştırmaları Direktörü
Viyana Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü lisans mezunu olan Enes Bayraklı, aynı üniversitede Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 2009-2010 yılları arasında İngiltere Nottingham Üniversitesinde doktora tezi için araştırmalarda bulundu. 2011-2013 yılları arasında Londra Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde uzman ve müdür yardımcılığı pozisyonunda çalıştı. Aynı dönem içerisinde 2012 Ağustos-Aralık ayları arasında kurucu müdür olarak Bükreş ve Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde görev aldı. 2013 yılından beri Türk-Alman Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir. SETA Avrupa araştırmaları direktörlüğü görevini yürüten Bayraklı’nın çalışma alanları arasında, İslamofobya, Avrupada aşırı sağ hareketler, dış politika analizi, Alman siyaseti ve dış politikası bulunmaktadır.

[TÜHA Haber Ajansı, 02 Aralık 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close