Modacı Tati, Afrikalı kadınlara ilham veriyor

TÜHA HABER / Angolalı modacı Nadir Tati, Afrikalı kadınlara ilham veriyor. Tasarımları New York, Lizbon ve Berlin podyumlarında sergilenen Tati’nin kıyafetlerini giyenler kıtalarını temsil eden bu modacıyla gurur duyuyor.

Tati daha önce dünyanın dört bir yanında yaşamış ve birçok yabancı dil biliyor. Ülkesine oldukça bağlı olan ünlü modacının konsepti ise kimlik ve kökleriyle gurur duymak: “Afrikalılara farklı bir gözle bakıyorum ve insanların bir yere ait olmak istediklerini görüyorum. Afrika kıtasının özü, ardında yatan hikaye bence bunu ifade etmenin en iyi yolu…”

Modada her şeyde gizli bir mesaj var. Nadir’in imzası ise Afrika tarihi ve değerleri. Renklerin ve desenlerin derin bir anlamı var. Bunların her biri Afrikalılar için ayrı bir hikaye anlatıyor.

Tasarımcı, “Afrika kıtasından bahsettiğimizde akla ilk olarak kan, hüzün ve keder geliyor. Kırmızı renk kanı simgeliyor. Siyah tabii ki karanlığı ve sarı da mutluluğu temsil ediyor. Bunlar aslında Angola’nın imzası. Moda dilim kumaşlarım, imzam ise Afrika kıtamdır.” diyor.

EURONEWS Rasmus Elsner ile ilgili görsel sonucu

Kimlik, kıyafet ve özgüven denklemi ile yola çıkan Tati Afrika’nın dört bir yanındaki kadınlara hitap ediyor: “Dünyaya vermek istediğim mesaj; ‘Hey, ben buradayım’. Kıtadaki kadınların çoğunun inanmak istediği şey bence tam olarak da bu.”. Tasarımlarını giyen kadınların duruşunun değiştiğini söyleyen modacı, “Kıyafetlerin de bu kimliğe nasıl dahil olabileceğini göstermek istiyorum. ‘Ben buradayım ve gurur duyuyorum.’ Bu benim tarzım.”

Tati, Angolalı kadınlar için bir rol model; insanlara ilham veriyor, onları harekete geçiriyor ve Afrika’yı değiştiriyor. Çünkü başarısı tutkunun, güçlü iradenin ve sıkı çalışmanın meyvesi. Afrikalı modacı “Çok hayal kurdum, hayallerimi gerçekleştirmek için çabaladım. Bu sayede moda dünyasındaki yerime ulaştım, hayal ederken kendimi sınırlamadım.” şeklinde konuşuyor.

HABER : Rasmus ELSNER & Angola

[TÜHA Haber Ajansı, 06 Aralık 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close