Millet İttifakı Dağılıyor mu?

TÜHA HABER / SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi MİŞ, “CHP şimdilik, erken seçim tartışmasını gündeme getirerek ve AK Parti’nin İYİ Parti ile ittifaka göz kırptığını söyleyerek Cumhur İttifakı içinde bir ayrışma başlatma girişimi, Millet İttifakı’nın dağılmasını önlemeye yönelik taktikler” söylüyor.

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi MİŞ

Doç. Dr. Nebi MİŞ, kaleme aldığı  ‘Millet İttifakı Dağılıyor mu?‘  başlıklı yazısında, CHP ve ona destek veren elitlerin bugünlerde endişeli olduklarını, endişelerinin giderek arttığını, birden çok sebebinin olduğunu ve ancak iki başlığın öne çıktığını hatırlatıyor..

Doç. Dr. Nebi MİŞ:

“Birincisi, CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının siyaset tarzı ve kenti yönetme pratiği.

İkincisi ise, Millet İttifakı’ndan İYİ Parti’nin kopup kopmayacağı tartışması.

Birincisinden başlarsak…

Ekrem İmamoğlu’nun şimdiden genel siyaseti hedeflemesi ve cumhurbaşkanı olma hevesinin, İstanbul’a ve belediye hizmetlerine odaklanmasını engellediğini onlar da görüyor. Sürekli şehir dışı seyahatlere çıkması, konserden konsere gezmesi ve esas işinden farklı alanlarla ilgilenmesinden dolayı şehri ihmal etmesini, İmamoğlu’nun destekçileri alttan alta dile getirmeye başladılar.

Diğer taraftan İmamoğlu’nun “popülizme teslim olmasının” hizmet ve icraat siyasetine odaklanmasını engellediğinin farkındalar”.

Doç. Dr. Nebi MİŞ, İstanbul’da sorunların beklenenden hızlı geliştiğinin herkes gibi CHP’lilerin de gördüğü için, endişelerinin giderek katlandığına dikkat çekerek, “.Hâlbuki, seçim sürecinde İmamoğlu’nun siyaset tarzı ve gelgitleri zaten bugün yaşananların habercisiydi. Yani İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hizmet ve icraatlarında, ulaşımda yaşanan sıkıntılar başta olmak üzere, ortaya çıkan sorunlar  sürpriz değil. Sorunlar da giderek katlanacak” diyor.

Doç. Dr. Nebi MİŞ, İkinci hususa da şöyle değerlendiriyor:

“CHP’nin HDP siyasetine eklemlenmesinden İYİ Parti rahatsız. 23 Haziran İstanbul seçiminin hemen ardından, TBMM’de HDP’li milletvekili Kurtulan’ın İYİ Partili Ağıralioğlu’na hitaben, “Size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ve PKK’ya içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP’nin oylarıyla oturuyorsunuz. Bu ittifakta, CHP ile yaptığınız ittifakta HDP’nin oylarının etkisi vardır” şeklindeki sözleri, bugünlerde yaşanacakların habercisi gibiydi” ifadesini kullanıyor..

HDP’li vekilin, İYİ Parti sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu’na yönelik sözlerinin karşılığının geçtiğimiz haftalarda HDP’ye değil, CHP’ye verildiğini hatırlatan Doç. Dr. Nebi MİŞ, “Ağıralioğlu, Millet İttifakı’na “Katolik nikâhı ile bağlı olmadıklarını” belirterek, “Yakın markajda tutacağım diye (HDP ile) kurumsal ilişkiye geçerseniz o kurumsal ilişki bizi dışarı çıkarır” açıklaması CHP’lileri panikletmişti” diyor.

Doç. Dr. Nebi MİŞ, “Ağıralioğlu’nun benzer açıklamalara devam ederek, Ahmet Hakan’ın Tarafız Bölge programında Millet İttifakı’nın geleceğine dair yaptığı, “Genel Başkanımız da söyledi. ‘Eğer CHP kurumsal olarak ben HDP ile devam edeceğim’ derse biz yokuz” demesi ve ardından gelecekte Türkiye’de üç ittifak blokunun olabileceğini ve kendilerinin de AK Parti’den ayrılan yeni oluşumcularla bir ittifaka gidebileceğini belirtmesi, ittifak içinde işlerin iyi gitmediğini gösterdi” değerlendirmesinde bulunuyor..

CHP’lilerin bu açıklamalardan dolayı hem endişeli hem de öfkeli olduklarını belirten Doç. Dr. Nebi MİŞ, CHP medyasının, Ağıralioğlu’nun açıklamalarını “İYİ Parti’nin ‘bak gideriz ha’ sözcüsü yine konuştu” eleştirileri ile okuyucularına duyurmayı tercih ettiklerini söylüyor.

Doç. Dr. Nebi MİŞ: Tarafsız Bölge programında, moderatörün Ağıralioğlu’na “Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile HDP’nin organik bağı bulunmasında İYİ Parti’nin nasıl bir pozisyon alacağı” sorusunu, programın diğer katılımcısı CHP’li Mustafa Balbay’ın, “50 kez sordunuz Ahmet Bey, hâlâ anlamadınız mı? Zorlamayın o kadar, çıkmayacak buradan ekmek size” sözleri ile engellemeye çalışması sıradan bir tepki olmadığını açıklıyor.

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi MİŞ, yazısının son bölümünde, gelişmelere ve açıklamalara bakıldığında Millet İttifakı’nın 2023 seçimlerine kadar yürütülmesinin zor göründüğünü kaydediyor.

HABER : Ataner YÜCE

İSTANBUL, TÜHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close