Macron, ‘Bu operasyon derhal durdurulmalı’

TÜHA HABER / Fransa Cumhurbaşkanı Emmanul Macron, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Operasyonu’na karşı diplomatik temaslarını hızlandırdı. ABD Başkanı Donald Trump’ı arayarak “Bu operasyon derhal durdurulmalı” diyen Macron, Türkiye’ye AB yaptırımlarını görüşmek üzere Almanya Başbakanı Merkel ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’la biraraya geliyor.

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucuAmerika’nın Sesi‘nde (VOA) yer alan Arzu ÇAKIR haberinde; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cuma gecesi ABD Başkanı Donald Trump’ı arayarak, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Operasyonu’nu görüştü. Operasyonu “bir saldırı” olarak niteleyen Macron, görüşmede öncelikle IŞİD’in yeniden faaliyete geçmesinin engellenmesinin birinci hedef olduğunu söyledi.

Elysee Sarayı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı, 11 Ekim Cuma günü, ABD Başkanı Sayın Donald Trump’la kuzeydoğu Suriye’deki Türk saldırısı hakkında görüştü. Öncelikle bölgedeki IŞİD’in yeniden dirilmesini önlemek, bizimle birlikte teröristlere karşı savaşanları desteklemek ve sivil nüfusu korumak için gereken ihtiyacı vurguladı. Bu amaçla, Cumhurbaşkanı, Türkiye saldırısını en kısa zamanda durdurma gereğini hatırlattı. Ortak kaygıları paylaşan Fransa ve ABD önümüzdeki günlerde yakından koordine olmaya devam edecek” denildi.

Elimi BırakmaMerkel ve Tusk’la görüşüyor

Merkel ve Macron, Pazartesi günü Fransa’nın Toulouse kentinde toplanacak Fransa-Almanya ortak Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde Elysee Sarayı’nda bir araya gelecek. İki lider, Elysee Sarayı’nda akşam yemeğinin ardından ortak basın toplantısı yapacak.

Macron, Pazartesi günü de öğle yemeğinde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’la biraraya gelecek. Görüşme basına kapalı gerçekleşecek. Donald Tusk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Avrupa’nın operasyonu işgal olarak değerlendirmesi durumunda, 3.6 milyon göçmene kapıları açarız” sözlerinin ardından, “Avrupa, göçmenlerin bir silah ve kendisine karşı bir şantaj olarak kullanılmasına izin vermeyecek” demişti.

Fransa’nın AB’den sorumlu Bakanı Amelie de Montchalin da, “Brüksel’de toplanacak AB zirvesinde, Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusu masaya gelecek” ifadelerini kullanmıştı. AB zirvesi, Brexit gündemiyle 17-18 Ekim’de Brüksel’de toplanıyor.

HABER : Arzu ÇAKIR

PARİS, TÜHA Haber Ajansı

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close