(LGS)’de Sınav süreci iyileştirildi

TÜHA HABER / Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer, MEB’de yeni bir uygulama olarak 2018 yıl sonu itibariyle Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisi yayımlanmaya başlanıldığını açıkladı.

Prof. Dr. Mahmut Özer ile ilgili görsel sonucu

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer

Prof. Dr. Mahmut Özer, bu kapsamda özellikle sınavlarla ilgili değerlendirme raporlarının büyük öneme sahip olup, bu raporlarla sınavla ilgili detaylı analizler verilere dayalı olarak ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşıldığını söyledi.

Bu, Bakanlık için hem hesap verebilirlik açısından çok önemli hem de eksikliklerin görülmesi ve dolayısıyla süreçlerin iyileştirilmesi açısından da çok önemli bir işleve sahip olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mahmut Özer, Örneğin, 2018 yılı ortaöğretim kurumlarına geçiş için yapılan merkezi sınavla ilgili hazırlanan raporda sayısal alanda yapılan ikinci oturumda sürenin uzatılmasının bulgulara göre önerildiğini belirtti.

Prof. Dr. Mahmut Özer,  “Bu öneri dikkate alınarak bu oturumdaki süre 20 dakika uzatıldı. Diğer taraftan öğrencilerin sınava hazırlanmalarında rehberlik etmek üzere her ay örnek soru kitapçığı yayımlandı” dedi.

Sonuç olarak öğrencilerin sınavda bir sürprizle karşılaşmadıklarını, hatırlatan Prof. Dr. Mahmut Özer, 1 Haziran 2019 tarihinde iki oturum şeklinde yapılan sınavın, il ve ilçelerde 953 sınav merkezinde ve yurtdışında 15 sınav merkezinde olmak üzere toplam 968 sınav merkezinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

Prof. Dr. Mahmut Özer,  Sınavda toplam 3.769 sınav binası ve 63 bin 085 sınav salonu kullanıldığını kaydederek, Sınavın her iki oturumun da her hangi bir sorun olmadan tamamlandığına vurgu yaptı.

Sınav sonrasında hiçbir soru iptal edilmediğini de söyleyen Prof. Dr. Mahmut Özer,  “Bu ölçekte bir sınavın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi ve hiçbir sorunun da iptal edilmemesi sürecin başarılı bir şekilde tamamlanmasında ve algının olumlu olmasında önemli bir katkı yaptı” dedi.

Prof. Dr. Mahmut Özer, Sınavsız yerleştirmede en kritik konunun kayıt alanlarının arz-talep dengesini karşılayabilecek şekilde rasyonel bir zeminde oluşturulması olduğuna dikkat çekti.

Bu amaçla 2018 yılında karşılaşılan sorunların da göz önüne alınarak sürecin tamamının il müdürlerinin katılımı ve katkısı ile yürütüldüğüne belirten Prof. Dr. Mahmut Özer,  İlk olarak tüm liselerin kapasitelerinin yerinde tespit edilerek QR kodu oluşturulup coğrafi bilgi sistemine işlendiğini söyledi.

Prof. Dr. Mahmut Özer, “Böylece tüm liselerle ilgili detaylı bilgi dijitalleştirilip il müdürlerinin kullanımlarına açıldı. İl müdürleri oluşturulan bu dijital platformu da kullanarak kayıt alanlarını yeniden yapılandırdılar ve 2019 yerleştirmesi için hazır hale getirdiler” şeklinde kaydetti..

ANKARA, TÜHA HABER AJANSI

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close