(LGS) Sınavlarında Tercih Süreci

TÜHA HABER / Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer, Ortaöğretim kurumlarına yerleştirmenin en önemli kısmını tercih aşaması oluşturduğunu açıkladı.

İlgili resim

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na açıklamada bulunan Prof. Dr. Mahmut Özer, Öğrencilerin tercih yaptıkları okullara, yerleştirme kriterlerine göre yerleştirildiğini, ancak, Bakanlığın aynı zamanda tüm öğrencileri zorunlu eğitim kapsamında bir liseye yerleştirme zorunluluğubulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mahmut Özer, bu durumun, yerleştirme sistemine ağır bir yük ve sorumluluk yüklediğini hatırlatarak, Öğrencilerin kendi koşullarına en uygun liseleri tercih etmesinin ve dolayısıyla rasyonel bir tercih yapmasının kritik bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Bu nedenle Bakanlığın 2019 yılında tercihlere yönelik rehberlik hizmetine büyük önem verdiğini belirten Prof. Dr. Mahmut Özer, hem sınavla öğrenci alan okullara yönelik hem de sınavsız yerel yerleştirme ile ilgili kapsamlı dijital rehberlik platformları oluşturduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Mahmut Özer, “Ayrıca, mesleki ve teknik eğitimle ilgili de ayrı bir dijital rehberlik platformu oluşturuldu. Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yönelik hazırlanan tercih robotu 3 milyon 961 bin kez kullanılırken yerel yerleştirme için hazırlanan tercih rehberi ise 16 milyon 834 bin kez kullanıldı” dedi.

Diğer taraftan mesleki ve teknik eğitimle ilgili tercih rehberinin “Mesleğim Hayatım” portalının ise 1 milyon 679 bin kez kullanıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Mahmut Özer, “Bir diğer ifadeyle sunulan rehberlik hizmetlerinde 20 milyonun üzerinde bir kullanım kapasitesi oluştu. Tüm bu rakamlar yapılan rehberliğin ne kadar faydalı olduğunu ve ne kadar önemli bir boşluğu doldurduğunu gösteriyor” dedi.

Prof. Dr. Mahmut Özer, diğer taraftan tüm illerde il müdürlerinin süreci başından sonuna kadar başarılı bir şekilde yönettiklerini ve okullarda rehber öğretmenlerinin de sürece önemli katkı sunduklarını ve sürecin başından sonuna kadar başarılı bir şekilde yürütülmesinin yerleştirme sonuçlarının da başarılı olmasını sağladığını kaydetti.

Yerleştirme sonuçlarının ayrıntılı bir değerlendirme raporu ile birlikte açıklandığına da dikkat çeken Prof. Dr. Mahmut Özer, Birinci yerleştirme sonuçlarının oldukça olumlu bir tablo çizdiğini ve Merkezi sınavla öğrenci alan okullarda doluluk oranının yüzde 99,6 olarak gerçekleştiğini belirtti.

Prof. Dr. Mahmut Özer, “Burada çarpıcı gelişme mesleki ve teknik Anadolu liselerinin doluluk oranlarında ortaya çıktı. 2018 yılında bu okulların kontenjanı 2019 yılına göre düşük olmasına rağmen doluluk oranı yaklaşık yüzde 74’ler seviyesinde gerçekleşmişken 2019 yılı sonunda bu oran yüzde 98’ler seviyesine yükseldi. Sınavlı okulların kontenjanı görece düşük olduğu için yerleştirmenin asıl performansını belirleyen sınavsız yerel yerleştirmedir” dedi.

“2019 yılı yerel yerleştirmelerde öğrencilerin yüzde 91’i tercihlerindeki ilk üç okuldan birisine yerleşti” diyen Prof. Dr. Mahmut Özer, bu oranın yerleşen öğrencilerin memnuniyetinin yüksekliğini göstermesi açısından oldukça önemli bir veri olduğunu ve diğer taraftan yerel yerleştirmede öğrencilerin yüzde 52’sinin de birinci tercihlerindeki okullara yerleştirildiklerini söyledi.

Prof. Dr. Mahmut Özer, Bir diğer ifadeyle sınavsız yerel yerleştirmede öğrencilerin yarısından fazlası istedikleri birinci okullara yerleşebildiler. Bu, yerel yerleştirmenin ve sürecin tamamının ne kadar iyileştirildiğinin çarpıcı bir göstergesini oluşturmaktadır” şeklinde ifade etti.

ReklamSınavsız yerel yerleştirmede Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu lisesine yerleşen öğrencilerin yerleştikleri okulların tercihlerindeki yerleri de bu memnuniyetin okul türleri bakımından ayrıntısını verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Mahmut Özer, bu bağlamda Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 58’inin birinci tercihlerindeki bir Anadolu lisesine yerleşirken yüzde 99’unun ise ilk üç tercihlerinde yer alan bir Anadolu lisesine yerleştiklerini anlattı.

Prof. Dr. Mahmut Özer, “Benzer şekilde Anadolu İmam Hatip liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 52’si birinci tercihlerindeki bir Anadolu İmam Hatip lisesine yerleşirken yüzde 87’si ise ilk üç tercihlerinde yer alan bir Anadolu İmam Hatip lisesine yerleştiler” ifadesini kullandı.

Diğer taraftan Mesleki ve Teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrencilerin yüzde 41’inin birinci tercihlerindeki bir Mesleki ve Teknik Anadolu lisesine yerleşirken yüzde 79’unun ise ilk üç tercihlerinde yer alan bir Mesleki ve Teknik Anadolu lisesine yerleştiklerini açıklayan Prof. Dr. Mahmut Özer, tüm bu verilerin öğrencilerin okul türleri arasında bilinçli tercih yaptıklarını ve dolayısıyla yerleşme memnuniyetinin de yükseldiğini gösterdiğinin altını çizdi.

Dezavantajlı okullar 

Prof. Dr. Mahmut Özer, Sonuç olarak 2019 LGS kapsamında ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sürecinin, öğrenci ve velilerin memnuniyetini artıracak şekilde başarılı bir şekilde tamamlandığını, bu sonuçların aynı zamanda 2018 yılı sonunda yerleştirmelerde yaşanan sıkıntıların göz önüne alındığında süreç iyileştirmenin ve sürecin paydaşlarının tümünün süreç boyunca aktif katılımlarının sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu da gösterdiğini belirtti.

Bundan sonra bu yıl elde edilen başarı düzeyini daha da yükseğe çekmek ve öğrenci ve velilerin memnuniyetlerini artırmak için yapılabilecek iyileştirmelere odaklanılacağını söyleyen Prof. Dr. Mahmut Özer, “Orta ve uzun vadedeki hedefimiz, ülkenin neresinde yaşarsa yaşasın bir velinin çocuğunu evine yakın bir liseye gönül rahatlığıyla teslim edebilmesidir. Bunun için, liseler arasındaki başarı farklarını kapatmaya yönelik politikalara ağırlık verecek ve dezavantajlı okullara daha fazla destek sağlayacağız. Ayrıca, özellikle temel eğitimde başarılı ve başarısız öğrenciler arasındaki farkı kapatmaya yönelik telafi eğitimleri düzenleyerek tüm öğrencilerimizin liseye daha hazırlıklı gelmesini sağlayacağız” şeklinde kaydetti.

ANKARA, TÜHA HABER AJANSI

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close