“Kurmancan Datça” filmi Kazak seyircileriyle buluştu

Kırgız yönetemeni Bolot Şer-Niyaz’ın yönettiği, Kırgız halkının  önemli ismi  Kurmancan Datça’nın hayatını yansıtan “Kurmancan Datça” adlı film Kazakistan’ın “Astana” adlı TV kanalında gösterildi.

"Kurmancan Datka" ile ilgili görsel sonucu

Filmin TV kanalında gösterilmesinden sonra sosyal medyada da film hakkında Kazak seyirciler tarafından olumlu yorumlar yapıldı.

Özellikle, Kazakistan  seyircisi filmin tarihi bir ruh, gurur ve cesarete sahip olduğunu belirttiler. Ayrıca sosyal  medya kullanıcıları filmin yaklaşık 1,5 milyon ABD doları olan bütçesine dikkat çekerek, bütçesi 30 milyon doları aşan “Göçebe” filmiyle bir  değerlendirme yaptılar.

"Kurmancan Datka" ile ilgili görsel sonucu

Sosyal  medya kullanıcı Kuandık Şamahayulı, “Kırgızlar daha çok Sovyetler Birliği’ne iyi filmler çekiyordu.” paylaşımında bulundu.

Oyuncu kızın güzel olmasına dikkat çeken Bayan Bakhytzhan, “Ne güzel bir oyuncu” diye yazdı.

Jaksıbek Mırza, “Ben de seyrettim, çok iyi bir film” dedi.

"Kurmancan Datka" ile ilgili görsel sonucu

 “Kurmancan Datça” filmi, Kurmancan Datça’nın seçkin tarihsel kişiliğinin zamanları, yaşamı ve etkinliklerini anlatan modern Kırgızistan’ın ilk tarihi filmidir. Filmin dünya prömiyeri 2014’te Kanada’daki Uluslararası Montreal Film Festivali’nde yapıldı. Film 2014’te “En İyi Yabancı Film” kategorisinde Amerikan Oscar Ödülüne aday gösterildi.

 http://kabar.kg/tur/news/k-rg-z-kurmancan-datca-filmi-kazak-seyircileri-taraf-ndan-olumlu-de-erlendirildi/

KAYNAK: Kırgız Ulusal Haber Ajansı

trt.tv

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close