Küresel Silahlanma ve Askeri Harcama Trendleri

TÜHA HABER / SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından 24 Mayıs Cuma günü saat 14.30’da Ankara’da  ‘Küresel Silahlanma ve Askeri Harcama Trendleri’ konulu panel gerçekleştirilecek.

Ülkelerin silahlanma trendleri ve küresel askeri harcamalarda yaşanan değişimler, uluslararası güvenlik ortamını şekillendiren başlıca faktörlerden olageldi.

Son yıllara bakıldığında gerek küresel askeri harcamaların gerekse de uluslararası silah ticaretinin sürekli bir şekilde istikrarlı olarak artış gösterdiği görülüyor.

Çin’in askeri harcamalarının 2009-2018 arasında yüzde 83’lük bir artış göstermesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin yedi yıl sonra ilk kez askeri harcamalarını artırması büyük güç rekabetinin geri döndüğü yorumlarına neden oldu.

Bölgesel anlamda ise hem Türkiye’nin askeri harcamalarında meydana gelen önemli artış hem de Suudi Arabistan, Mısır ve Katar gibi Ortadoğu ülkelerinin ciddi manada silah satın alımlarının stratejik sonuçlar doğurması beklenebilir.

Silahlanma ve askeri harcamaların gerek uluslararası gerekse de bölgesel boyutları, belirsizlik ve güvensizliğin şiddetlendiği ve tehditlerin daha karmaşık bir hale geldiğinin işaretlerini vermekte, meselenin önemini daha artırıyor.

SIPRI kıdemli araştırmacısı Siemon T. Wezeman’ın tüm bu konuları tartışacağı panel, İngilizce olarak gerçekleştirilecek ve Türkçe simultane çeviri hizmeti sağlanacak..

Panel: Küresel Silahlanma ve Askeri Harcama Trendleri

Panel: Küresel Silahlanma ve Askeri Harcama Trendleri


  • Tarih : 24/05/2019
  • Saat :14:30 : 16:30
  • Yer : SETA Ankara
  • Bitiş  : 24/05/2019
  • Adres : Nenehatun Cd. No:66 GOP/Çankaya/Ankara

  • Moderatör : Murat Yeşilaş, SETA
  • Konuşmacılar :Siemon T. Wezeman, Kıdemli Araştırmacı, Stokholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI)

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close