Kuraklık 5 bin yıllık taş anıtları ortaya çıkardı

TÜHA HABER / İspanya’da, Tagus nehrindeki Valdecanas barajının 1963 yılında inşasıyla birlikte sular altında kalan tarihi kalıntılar, aşırı kuraklıkla birlikte suların çekilmesiyle yeniden gün yüzüne çıktı.

EuroNews‘te yer alan haberde, İngiltere’deki Stonehenge taşlarına çok benzeyen bu kalıntıların 7 bin yıl önce inşa edildiği tahmin ediliyor.

Peraleda de la Mata sahillerindeki yapay gölün dibinde, yaklaşık 1,8 metre yüksekliğindeki 100’ün üzerinde halka şeklinde dizilen bu kalıntıları, Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), uzun bir zamandır uydudan çekilen fotoğraflarla incelemeye almıştı.

Bilim insanları, milattan önce 4. ve 5’inci yüzyılda yapıldığı düşünülen bu yapılarda dini ayinlerin düzenlendiği ve ticaret yapıldığı tahmin ediliyor.

Dolmen de Guadalperal adı verilen bu kalıntılar, 1963 yılında inşa edilen hidroelektrik santrali ile birlikte sular altında kalmıştı.

Bu kalıntılar, ilk kez 1926 yılında Alman arkeolog Hugo Obermaier’in öncülük ettiği araştırma ve kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkmıştı. Bu tarihi yapıların varlığı ilk kez barajın inşasının tamamlanmasının ardından kamuoyuna açıklanmıştı.

Bu kazılar sırasında Roma kalıntıları olduğu tahmin edilen madeni para, seramik parça, çok sayıda çanak çömlek ve değirmen için öğütme taşlarına rastlanmıştı.

MADRİD, TÜHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close