Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Ağrı’da

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Ağrı’ya geldi.
(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın haberine göre, Bakan Ersoy Ahmed-i Hani Havalimanı’nda Ağrı Valisi Süleyman Elban ve diğer protokol üyeleri tarafından karşılandı.
 
Havayolu ile Doğubayazıt ilçesine geçen Bakan Ersoy ve Vali kahvaltı programından sonra, Doğu’nun incisi İshak Paşa Sarayı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Yöresel folklor gösterisi sonrası İshak Paşa Sarayı hakkında bilgi alan, Bakanımız Ersoy kaval dinletisi dinledi.
Bakan Ersoy, İshak Paşa Sarayı ziyareti sonrası  yaptığı konuşmada, Güvenlik güçlerinin çok başarılı operasyonlarla sıkıntıları bertaraf ettiklerini belirterek, huzur ve güven ortamının Ağrı’ya tekrardan geri geldiğinini söyledi.
Burada ticaretin ve onun paydaşı olan turizmin tekrardan canlanması gerektiğini belirten Bakan Ersoy,  bu kapsamda ön inceleme için geldiklerini ve burası ile ilgili birkaç aylık bir çalışma yapacaklarını ifade etti.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ağrı ile ilgili geniş bir eylem planı gerçekleştireceklerini hatırlatarak, “Burada kamulaştırma ile ilgili bir alan vardı onunla ilgili kararımızı da verdik. Burada çıkan ve sergilenemeyen birçok eser var bunun için burada bir müze yapacağız. Burayı turizm açısından tekrar bir cazibe merkezi haline getireceğiz” dedi.
2020’de Ağrı Dağı’nın tekrar tırmanışa açıldığı zaman birbirlerini tamamlamış olacağını açıklayan Bakan Ersoy, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin turizm açısından pozitif ayrımcılığı hak ettiğini ve hem tanıtım hem planlamada bu gölgelere öncelik vereceklerini ifade etti.
Bakan Ersoy,  “Elimizden geleni yapacağız. Önemli olan Ağrı ve Doğubayazıt’ın hak ettiği ticari ve turizm ortamın tekrar geri getirilmesidir. İshak Paşa Sarayı’na ilk defa geldim ve çok etkileyici buldum’’dedi.
Bakan Ersoy ve Vali Süleyman Elban, Ahmed-i Hani Türbesini ziyarette bulunduktan sonra Ağrı Dağı eteğinde hatıra fotoğrafı çektirdi.
Doğubayazıt temaslarının ardından il merkezine geçen Bakan Ersoy ve Vali Elban,
İbrahim Çeçen Üniversitesi Konuk Evi’nde Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.

AĞRI, UHA HABER

 

 

Bu haberi paylaşınız!

Kalk Gidelim Başlıyor!

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close