KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu haziran ayı dış ticaret rakamlarını değerlendirdi

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu haziran ayı dış ticaret rakamlarını (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı’na değerlendirdi.

konak_drAyhan Zeytinoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan haziran ayı geçici dış ticaret verilerine göre; ihracatın yüzde 1.2 azalarak 12 milyar 970 milyon dolar, ithalatın yüzde 3.6 azalarak 18 milyar 480 milyon dolar olarak gerçekleşmesine ilişkin değerlendirme yaptı.

Dış ticaret rakamlarındaki bu gerilemenin geçici olmasını temenni ettiklerini ifade eden Ayhan Zeytinoğlu,  “Önümüzdeki dönem seçim süreci kaynaklı belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla birlikte ekonomimizde canlanma yaşanacağını ve ihracatımızın da artışlar yönünde hız kazanacağını düşünüyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu, 5.5 milyar dolar ile son bir yılın en düşük seviyesinde gerçekleşen dış ticaret açığına ilişkin yaptığı değerlendirmesinde de, İthalatın hız kesmesiyle birlikte dış ticaret açığının da gerilediğini ve bunun cari açığa da olumlu yansıyacağını açıkladı.

Yılın ilk yarısını değerlendiren Ayhan Zeytinoğlu, “Ocak-haziran döneminde geçen yıla göre ihracatımız yüzde 6.3, ithalatımız ise yüzde 13.5 oranında arttı. Aynı dönemde yatırım malları ithalatındaki artış oranı ise yüzde 8.5. Bu kalemdeki artışları önemsiyoruz. Önümüzdeki dönem ekonominin ihtiyaç duyduğu yapısal reformlara hız verilerek enflasyonun ve faizin gerilemesiyle birlikte yatırımların da artacağını ve ihracatımıza olumlu katkı sunacağını bekliyoruz.” dedi.

HABER : Ahmet KURT

KOCAELİ, TÜHA HABER

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close