“Konya bir deprem bölgesidir”

Konya İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Yıldız Tosun, Konya’da deprem olmayacağına dair yanlış bir algı olduğunu kaydederek, “Konya Akdeniz-Himalaya deprem kuşağı üzerinde bulunuyor. Akşehir ve Ilgın gibi ilçeler sıcak bölgelerdir” dedi.

Konya İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Yıldız Tosun, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na depremle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“AFETLE YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ”
AFAD Konya İl Müdürü Yıldız Tosun, Konya’da 7’nin üzerinde bir depremin meydana gelebileceğini bu nedenle vatandaşların her an depreme hazır olmaları, bu konuda bilinçli hareket etmeleri gerektiğini dile getirdi.

konyada deprem ile ilgili görsel sonucu

Yıldız Tosun,  Konya’da deprem olmaz diye yanlış bir algının bulunduğunu hatırlatarak, Vatandaş olarak Konya’nın bir deprem bölgesi olmadığını bildiğini açıkladı.

“Halbuki biz deprem kuşağındayız” diyen Yıldız Tosun, “Akdeniz-Himalaya deprem kuşağı. Dolayısıyla afet bizim artık yaşam kültürümüz olmalı. Biz afetle yaşamayı öğrenmeliyiz” dedi.

Yıldız Tosun, Konya merkez deprem bölgesi olmasa bile Akşehir, Ilgın, Tuzlukçu ve Doğanhisar’ın  birinci derece, Yunak, Hüyük’ün ikinci derece deprem kuşağı olduğunu söyledi.

İlgili resimBirinci derece olan  yerlerin 7,5 8’e kadar deprem üretebildiğini ifade eden Yıldız Tosun, Konya’nın topraklarının alüvyon  olduğu için  buradaki 7.5’lik bir depremin Konya’nın merkezine de olduğu gibi yansıyabileceğini kaydetti.

Yıldız Tosun, Alüvyon toprağın sarsıntıyı olduğu gibi aktardığını hatırlatarak, Ilgın’da gerçekleşen bir depremin olduğu gibi buraya da yansıdığını, mesafe de uzak olmadığı için. Vatandaşların depreme hazır olmamaları nedeniyle geçmişte yaşanan vakalarda panik nedeniyle çok sayıda yaralı olduğunu aktardı.

“Konya’da 2009’da bir sarsıntı oldu biz o depremde çok fazla yaralı verdik, çok fazla panik oldu” diye konuşan Yıldız Tosun, “Yıkıcı bir özelliği yoktu ama hazır olmadığımızdan dolayı yaralı sayısı fazlaydı. 574 tane hastaneye depremden dolayı müracaat vardı” ifadesini kullandı.

Yıldız Tosun, Konya’nın depreme uzak olmadığının altını çizerek, “Deprem anında ne yapmamız gerektiğini vatandaş olarak öğrenmek zorundayız. Bilinçli olmalıyız, Konya’da bir şey olmaz dememeliyiz. Tuz gölü var Konya’ya yakın, bu nedenle Konya’da lokal bölgeleri vurabilir” diye kaydetti..

 KONYA, TÜHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close