Kongo’da Ebola seferberliği

TÜHA HABER / Çağımızın en tehlikeli salgın hastalıklarından Ebola, bir yıldır görüldüğü Kongo’da en büyük kentlerden Goma’da tespit edildi. Yetkililer hastalığın burada yayılmaması için yoğun çaba sarfediyor.

Afrika ülkelerinden Kongo’da geçtiğimiz yıl başlayan Ebola salgını, ülkenin doğusundaki büyük şehirlerden Goma’da bulunan bir şahısta tespit edildi.

Kongo Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çok sayıda Ebola hastasının yaşadığı Butembo kentinden eyalet başkenti Goma’ya gelen bir papazda Ebola virüsü tespit edildiği ve söz konusu kişinin derhal karantina altına alındığı kaydedildi.

Bakanlık ayrıca, Ebola virüsü taşıyan papazın yolculuk yaptığı otobüste bulunan herkesin tespit edildiğini ve kontrollerden geçirildiğini bildirerek, hastalığın nüfusu bir milyona yaklaşan Goma’da yayılmasının düşük bir ihtimal oldığunu duyurdu.

Ölümcül virüs Ebola

Kongo’da yaklaşık bir yıldır devam eden Ebola salgını bin 665 kişinin hayatına mal oldu. Son derece tehlikeli ve bulaşıcı olan Ebola virüsü, 2014-2015 yıllarında Batı Afrika’da 11 binden fazla insanın ölümüne neden olmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Goma’daki Ebola vakasının iyi bir haber olmadığını ancak böyle bir durumu uzun zamandır beklediklerini ve hazır olduklarını dile getirdi.

Kentte bunun için bir Ebola tedavi merkezi kurulduğunu ifade eden Ghebreyesus, Ebola virüsü taşıyan hastanın da burada tedavi altına alındığını belirtti. Ghebreyesus ayrıca, sadece Goma’da yaklaşık 3 bin sağlık personeline Ebola’ya karşı aşı yapıldığını bildirdi.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı / CENEVRE, AFP, DW

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close