Köln’deki Antik Roma kütüphanesi yakında açılacak

TÜHA HABER / Alplerin kuzeyindeki en eski Roma kütüphanesi olarak nitelendirilen binanın kalıntılarındaki kazılar devam ediyor.

Elimi Bırakma

Almanya’nın Köln kentinde bulunan ve ülkenin bilinen, Roma döneminde inşa edilmiş en eski kütüphanesi olma özelliğine sahip yapının arkeolojik kalıntıları yakında ziyarete açılacak.

Geçen yıl kent merkezinde keşfedildiğinde büyük ilgi uyandıran kalıntılardan çıkarılan eserlerin Antoniter Kilisesi’nde teşhir edilmesine ve modellenen kütüphanenin dijital ortamda sergilenmesine karar verildi.

Kentteki Protestan cemaatinden Pastör Markus Herzberg’in “arkeolojik büyük ikramiye” sözleriyle nitelendirdiği kalıntıların yeryüzüne çıkarılması için gerekli ödenek uzun süre bulunamadığı için kazılar arzulanan hızla ilerleyememişti.

Devletten herhangi bir ödeneğin sağlanmaması nedeniyle kentteki Protestan cemaati bir bağış kampanyası başlatmış ve gereken fonlar sağlanmıştı.

Kütüphanenin açılacağı tarih henüz kesinleşmezken, kampanyayı sürdüren cemaat, bağışların toplanma hızına göre bu sürenin kısalabileceğini belirtti.

Alplerin kuzeyindeki en eski kütüphane

Arkeologların, Alplerin kuzeyindeki en eski Roma kütüphanesi olarak nitelendirdiği binanın M.S. 2’inci yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor.

Yetkililer, bir dini bina inşaatı sırasında tesadüfen bulunan kalıntıların ilk kez Romalılar tarafından bir koloni olarak kurulan ve antik “Colonia” ismi buradan gelen Köln kentinde önemli bir keşif olduğunu belirtti.

Kentin Roma-Germen Müzesi Müdürü Marcus Trier, yapılan keşfin önemini “Görür görmez anladık: Çok iyi korunmuştu ve birçok gizemi barındırıyor” sözleriyle açıkladı. 20 çarpı 9 metre ebatındaki yapının iki katlı olduğu  tahmin ediliyor.

Binanın duvarlarındaki niş izlerinden yola çıkan arkeologlar, yapıyı aralarında İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes antik kentinde bulunan Celsus Kütüphanesi’nin de bulunduğu Roma Dönemi kütüphaneleri ile karşılaştırarak, buranın bir kütüphane olduğu sonucuna varmıştı.

KÖLN, DW, TÜHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close