Kitap: Türkiye Hem Sahada Hem Masada

Değerli okurlar, Türkiye’nin saygın, bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu SETA Vakfı, bugüne kadar ürettiği sağlam içeriklerle Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu çet­refilli konuların aşılması hususunda güçlü bir çaba içinde.

Hem içeride hem de dı­şarıda oluşan zor ajandaya rağmen Türkiye’nin pozitif bir gündemle yoluna devam edebilmesi konusunda üzerine düşen entelektüel sorumluluğu yerli ve milli bir an­layışla yerine getiriyor. Bunun bilinciyle yoluna devam ediyor. Bu kapsamda SETA güncel siyasetten dış politikaya, ekonomiden medyaya, güvenlik çalışmalarından strateji çalışmalarına kadar uzanan geniş bir alanda içerik üretiyor.

SETA kitap, rapor, analiz ve perspektif yayınlarına Mayıs 2016 tarihi itibarıyla Kriter dergisini ekledi. Aylık olarak okuyucu ile buluşan dergi güncel meseleleri daha açık, anlaşılır, popüler ve dikkat çekici bir yaklaşımla ele alıyor.

Kriter, Mayıs 2016’da ilk sayısını yayımladığında Türkiye’de siyaset, toplum ve ekonomi bağlamında yayın yapan dergi sayısı oldukça azdı. Kriter bu anlamda ço­raklaşan dergicilik alanına soluk aldırdı ve alana dair yeni yayınların öncüsü oldu.

Bu kitapla birlikte okuyucu Türkiye’nin yakın tarihini Kriter’deki söyleşilerden hareketle okuma imkânına sahip olacak. Ayrıca geçmişin muhasebesi bugünden yapıldığında Mayıs 2016’dan bu yana yapılan söyleşilerin yayımlandığı dönemin nabzını tuttuğu ve geleceğe dönük sağlam öngörülerde bulunduğu görülüyor.

Kitap, Kriter Dergisi Yayın Koordinatörü Doç. Dr. Yusuf Özkır tarafından hazırladı. Söyleşilerin okunmasını kolaylaştırmak için rahat bir tasarım yapılmasına dikkat edildi. Fotoğraflar ve spotlarla okuyucunun işini kolaylaştırmaya çalışıldı.

Öte yandan kitabın ismini oluşturan “Türkiye hem sahada hem masada” ifadesi aslında Kriter’in Kasım 2016’da yayımlanan yedinci sayısının manşeti.

O dönemde bu manşetin tercih edilmesinin arka planındaysa terör örgütleriyle mücadele için Suriye’nin kuzeyine başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı yer alıyor.

Kuşkusuz liderini bulan milletin 15 Temmuz’da şaha kalkması sürecin ana omurgasını oluşturuyor. Dönemin iklimini anlayabilmek için 15 Temmuz destanının bir dönüm noktası ol­duğunu unutmamak gerekir.

Türkiye 15 Temmuz 2016’da FETÖ tarafından ger­çekleştirilen darbe girişimini püskürttükten sonra hem içeride hem de dışarıda milli bekasını tehdit eden unsurlara karşı atağa geçti.

Bu bağlamda bir taraftan diplomasiyi etkin şekilde kullanırken diğer taraftan sert gücünü sahada göstererek kalıcı sonuçlar elde etme konusunda önemli adımlar attı.

O tarihten bu yana Türkiye aynı kararlı­lığını sürdürüyor. Bu yüzden genel olarak bakıldığında birbirlerinden farklı konuları ihtiva eden söyleşilerin aslında güçlenen Türkiye vurgusuna odaklandığı görülüyor.

Somut başarılara odaklanarak yoluna devam eden Türkiye’nin önümüzdeki süreçte de hem sahada sert gücünü hem de masada diplomasiyi kullanarak daha belirleyici bir pozisyon elde edeceği muhakkak.

Obama döneminde başlayan ve Trump döneminde belirginleşen liberal yaklaşım­ların ve büyük anlatıların kriz belirtileri küre ölçeğinde iyice hissedilmeye başlandı. Batılı demokrasiler adeta ölümcül bir kriz döneminden geçiyor. Avrupa ve ABD arasında yaşanan söylem ve eylem kırılmalarının giderek sertleşmesi bunun en büyük göstergesidir. Böylesi bir zaman diliminde Türkiye’nin eş zamanlı şekilde sahada ve masada bulunması güçlü bir Türkiye’nin inşası yolunda hayati derecede önemlidir.

Keyifli okumalar.

İnci Cevher UZGAŞ
İnci Cevher UZGAŞ

İnci Cevher UZGAŞ

İnci Cevher UZGAŞ

İnci Cevher UZGAŞ; 1984'te Bremen Almanya'da doğdu, İstanbul'da büyüdü. Ortaokul, lise yıllarında Müjdat Gezen, Ayla Algan'ın ve Şahika Tekand'ın tiyatro kurslarına katıldı. Tiyatro Alkış'ta " Çizmeden Kral Çıktı" adlı oyunda rol aldı. 2009 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat dalından mezun oldu. Cem Kurtoğlu ile Çanakkale projesinin yönetmen yardımcılığını yaptı ve oyuncu olarak yer aldı. Sanat İşliği Tiyatrosu bünyesinde Payidan Tüfekçioğlu'nun yönetmenliğini yaptığı "Yoksun" adlı oyunda rol aldı. Udi Vedat Yar'dan ve Üsküdar Musiki Cemiyeti'nden de Udi Alaattin Pakyüz'den Ud dersleri aldı.Halen Ud çalışmalarına devam etmekte. İstanbul Devlet Tiyatroları bünyesinde "Herkes Sihirbaz Olacak" adlı oyunda bir sezon görev aldıktan sonra Marmaris'e yerleşti ve orada Tiyatro Emek bünyesinde "Böyle Bir Aşk Masalı, Şirin ile Ferhat adlı oyunun yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptı. Daha sonra Kocaeli'ye yerleşti ve Kocaeli Tiyatro İz'i kurdu. İnci Cevher; Mehmet Beyazıt ile evli olup, Elif Katre adında birkız annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close