Kırgızistan’dan Mektup Var!

Değerli okurlar, Kırgızistan’dan sizlere selam ve sevgiler..’Kırgızistan’dan Mektup Var!’ Haber Bültenimizle yine birlikteyiz.

KabarKırgız Ulusal Haber Ajansı’ nın da katkılarıyla  hazırlamış olduğumuz ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!‘ Haber Bültenimiz yine dopdolu.

Bültenimizin ilk haberi Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un doğum günüyle ilgili olacak.

Dünya liderleri Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un doğum gününü tebrik etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Tacikistan lideri İmamali Rahman, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Elbası Nursultan Nazarbayev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı ilham Aliyev, Ermenistan lideri Armen Sarkisyan, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Rusya Hükümet Başkanı Dmitry Medvedev, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Parlamentolararası Asamnlesi Genel Sekreteri Dmitry Kobitsky, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) Gn. Sekreter Yard. Valery Semerikov ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Genel Sekreteri Vladimir Norov, 16 Kasım’da Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un doğum günü vesilesiyle tebrik mesajları ilettiler.

Dünya liderlerinin Ceenbekov’a gönderdiği doğum günü telgraflarda Kırgızistan Devlet Başkanına sağlık, mutluluk ve devlet faaliyetlerinde başarılar dilendi.

***

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev arasında telefom görüşmesi gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Özbekistan lideri Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Ceenbekov’u telefonda arayarak doğum gününü tebrik etti.

Mirziyoyev, telefon görüşmesinde, Ceenbekov’a sağlık, refah ve devlet faaliyetlerinde başarılar, Kırgızistan halkına barış ve refah diledi.

İki ülkenin liderleri Kırgız-Özbek işbirliğinin bugünü ve geleceğini görüştü.

Kırgızistan’ın 5’inci Cumhurcaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 16 Kasım’da 61. yaşını kutladı.

***

Şimdiki haberimiz de yeni atanan Kazakistan’ın Bişkek Büyükelçisi Kayrat Nurpeisov’un, Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov’a nezaket ziyaretinde bulunmasıyla ilgili.

 

Meclis Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumabekov, Kazakistan’ın Bişkek Büyükelçisi Kayrat Nurpeisov’u makamında kabul etti.

Görüşmede, taraflar siyasi, ekonomik ve kültürel-insani ilişkilerin bugünü ve geleceğini görüştü ve ayrıca parlamentolar arası ilişkilerin gelişimi konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Kırgızistan’da başlayan diplomatik görevi dolayısıyla Nurpeisov’u tebrik eden Cumabekov, Büyükelçi olarak devletler arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine büyük katkı sağlayacağı yönündeki ümidini dile getirdi.

‘Görevimiz ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmak’

Cumabekov, Kırgızistan’ın Kazakistan ile tüm alanlarda işbirliği geliştirmek istediğini kaydetti.

Ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilere değinen Meclis Başkanı, görevin, ülkeler arasındaki ticareti bir milyar ABD doları seviyesine getirmek olduğunu vurguladı.

Dastanbek Cumabekov, “Kırgızistan ve Kazakistan arasındaki işbirliği büyük potansiyele sahiptir. Ancak şu anda, 12 kontrol noktasından sadece 8’i çalışmakta, kalan 4’ü boş kalmaktadır. Öncelikli hedeflerden birinin dahil edilmesi, Talas bölgesindeki Kiçi Kapka kontrol noktasının yeniden başlatılmasıdır. Bu konuda, diplomatik misyonunuz kapsmaında, bu sorunları çözmek için çaba göstereceğinizi umuyorum.” diye konuştu.

Diğer yandan, Büyükelçi Nurpeisov, ikili işbirliğini daha da genişletmek için her türlü çabayı göstereceğinin altını çizdi.

Ayrıca kontrol noktalarının işleyişine değinen Büyükelçi, “Kiçi Kapka noktası da dahil olmak üzere sınırın Kırgız-Kazak bölümündeki kontrol noktasının çalışmalarını inceledim. Bir dizi sorunu çözerek, faaliyetlerine devam etme sürecini hızlandıracağız. Zira bu konu da Kazakistan liderliğinin kontrolünde.” ifadesini kullandı.

Görüşmede ayrıca, taraflar tutarlı gelişme ve parlamentolar arası işbirliğinin derinleşmesi konularında fikir alışverişinde bulundu.

Kayrat Nurpeisov, 29 Ağustos 2019 tarihinde Kazakistan’ın Bişkek Büyükelçisi görevine atanmıştı.

***

Başbakan Muhammedklaıy Abılgaziyev, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un bu yıl ilan ettiği Bölgesel Kalkınma ve Dijitalleşme Yılı çerçevesinde Kırgızistan’ın dijitalleşmesi konusundaki çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

2019 bütçesi ve 2020 bütçe kanunu konusu değerlendirilen Meclis kurulunda rapor eden Başbakan, günümüzde tüm ülkenin internete eriştiğini vurguladı.

Hükümet Başkanı, “Ayrıca, nüfusa hizmet sağlama sistemi de iyileşmektedir. Derlenmiş 77 bilgi veri tabanı. “Tunduk” sistemi içerisinde 63 devlet kurumu, 23 ticari kuruluş ve 77 veri tabanı birbirine bağlanmıştır. Bugün 110 hizmet verilmektedir, yıl sonuna kadar bu rakam 189’a yükselecek. 383 bilişim servisi çalışıyor. Dijitalleşme, nüfusa yeni fırsatlar verir ve her vatandaşın hayatında değişiklikler yapar.” açıklamasında bulundu.

Başbakan, projelerin uygulanması için ülkenin dijitalleşmesi çerçevesinde 500 milyon som tahsis edildiğini dile getirerek, “Bunların 184.9 milyon somu güvenlik ve koruma sistemi sağlamak için harcandı. Endüstri projeleri için de 309 milyon som kullanıldı.” ifadesini kullandı.

Güvenli Şehir projesinin uygulanmasını büyük bir başarı olarak kaydeden Abılgaziyev, “Projenin ilk aşaması sona erdi. Sonucu, Bişkek’te ve Çüy bölgesinde trafik kazası iki katına azaldı. 2019 bütçesine göre, 1,5 milyar som cezadan gelir elde edilmesi planlanıyor. Ancak asıl amacımız para toplamak değil. Dolayısıyla, değiştirilmiş bütçede bu rakam 900 milyon somsa düşürülmüştür.” şeklinde konuştu.

***

Avrupa Birliği (AB) Orta Asya Özel Temsilcisi Peter Burian, temaslarda bulunmak üzere Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e geldi.

Büyükelçi Burian, iki günlük ziyareti kapsmaında başkentte yapılacak “Sürdürülebilir kalkınma için reformları hızlandırmak” konulu üst düzeyde Foruma katılacak.

Burian’ın Bişkek ziyaretinde ayrıca, Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov, Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov ve Cumhurbaşkanı İdaresi Başkanı ile görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor. AB Orta Asya Özel Temsilcisinin Kırgızistan ortakları ile yapacağı görüşmelerde, ikili işbirliği, Avrupa Dışişleri ve Güvenlik Teşkilatı Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin Bişkek ziyareti sonucu adımların ele alınması bekleniyor. Görüşmelerde ayrıca, uranyum atıklarının rehabilitasyonu ve temiz içme suyuna erişim projeleri de dahil olmak üzere, Kırgızistan’a yönelik AB program desteği görüşülecek.

Büyükelçi Burian, resmi görüşmelerin yanı sıra yerel sivil toplum temsilcileri ile görüşme gerçekleştirecek.

***

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen “Bale. Bale…” Uluslararası festivali konserle sona erdi.

Kültür Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, bu koreografi festivali, seçkin dansçı, SSCB Halk Sanatçısı Çolponbek Bazarbayev’in 70. doğum günü için hazırlandı.

Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Danışmanı Sultan Rayev, Meclis İdaresi Başkanı Samatbek İbrayev, Başbakan Yardımcısı Altınay Ömürbekova, Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Camankulov, Çolponbek Bazarbayev’in akrabaları ve Kültür çalışanları katıldı.

Bişkek festivaline Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan bale solistleri katıldı. 14-17 Kasım tarihleri arasında, başkentin kasaba halkı ve misafirleri, yabancı ve Rus koreografisinin izleyici çalışmalarının en iyi ve sevdiği dünya bale klasiğinin başyapıtlarını gördü.

***

Bültenimizin son haberi de spor..Kırgızistanlı sporcular gençler arasında düzenlenen Asya Şampiyonası’nda 3 madalya kazandı.

Asya Futbol Konfederasyonu’nda yayımlanan habere göre, Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da 2001-2002 doğumlu sporcular arasında yapılan turnuvada Kırgızistan’ı temsil eden sporcular üç madalyanın sahibi oldu.

Kırgız sporcular bir altın ve iki bronz madalya elde etti.

16 ülkeden sporcuların katıldığı turnuvada 69 kiloda performans sergileyen Nuradin Rustambek Uulu, Hindistan ve İran rakiplerini yendi. Finalde Özbek sporcusu Nurislom İsmoilov’u yenen Kırgız sporcu altın madalyanın sahibi oldu.

Diğer sporcular Ahmed Yusupov ve İslombek Turgunov üçüncü madalya kazandı.

***

Değerli okurlar bir dahaki ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!‘ Haber Bültenimizde tekrar birlikte olmak dileğiyle sevgiyle kalınız..

Hazırlayan : Ayperi BERKMİRZAYEVA & Bişkek Temsilcisi

[TÜHA Haber Ajansı , 19 Kasım 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close