Kırgızistan’dan Mektup Var!

https://cdn.yenisafak.com.tr/reklam/4haziranakpartiwebmasthead/955X250/images/955x250-image.jpg

Değerli okurlar ‘Kıgızistan’dan Mektup Var’ bültenimiz oldukça yoğun..Hafta başından itibaren Bişkek’te yoğun bir ‘Gündem’ yaşandı.

Kıgızistan’dan Mektup Var‘ bültenimizi, Kırgızistan’ın önemli haber ajansı ‘KABARKırgızistan Ulusal Haber Ajansı‘nın da  önemli katkılarıyla hazırlamış bulunuyorum.

Bunlardan ilki Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un ülke çocuklarının 21 ülkede her yıl kutlanan ‘1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nü kutlamasıyla ilgili haberimiz..

Cumhurbaşkanı Başkanı Ceenbekov’un ‘Dünya Çocuk Günü’ dolayısıyla bir mesaj  yayıml ayarak, Kırgızistan’da 1950’den beri ‘1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nün kutlandığını açıkladı.

Ceenbekov mesajında, bu günün, çocukların ebeveynlerin bakımı ve korunmasına, devletin ve toplumun eğitim, güvenlik ve gelecek için çocukların yaşamından ve sağlığından sorumlu olduğunu hatırlatmak için tasarlandığını ifade ederek, her çocuğun mutlu çocukluğunu ve parlak geleceğini hak ettiğini ve onlara bunları sağlamanın  kendileri içim büyük görevi olduğuna işaret etti.

“Fiziksel olarak sağlıklı, zeki ve nezih bir çocuk yetiştirmek için, çocuklarımızı sadece hastalık ve şiddetten değil aynı zamanda kötü alışkanlıklardan olumsuz psikolojik ve bilgilendirici etkilerden de korumalıyız” diyen Sooronbay Ceenbekov, “Devlet, yol güvenliği, şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılması dahil, çocukların güvenliğini sağlamak için çalışmanın etkinliğini güçlendirecektir. Yetersiz sağlığı olan, engelli, ebeveyn bakımı olmayan ve şiddete maruz kalan çocuklar özel bakım ve korumaya ihtiyaç duyarlar.” ifadeleri kullanıldı.

Ceenbekov’un çocukların ebeveynlerine hitap ettiği belirtilen tebrik mesajında, şunlara yer verdi:

“Değerli vatandaşlar,

Her çocuk yetenekli olarak doğar. Sizin göreviniz de onların neye yetenekli olduğunu uyandırmak ve geliştirmektir. Ebeveynlerin, eğitmenlerin sevgi ve şefkatinde yetişen çocuklar, zeki, neşeli, eğitimli ve ruhsal olarak gelişmiş insanlar olarak büyür. Bu nedenle, çocuklarınıza daha çok zaman ayırmanız ve onların güvenli ve en yakın arkadaşları olmanız gerekir.” ifadelerine yer verildi.

Sevimli çocuklar, Dünya Çocuk Günü’nüzü içten tebrik ediyor, sağlık, uzun çmür ve mutluluklar dilerim.

Allah sizi nazarlardan korusun!

Uluslararası Çocuk Günü fikri, 1925 yılında Cenevre’de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı’ndan sonra doğmuştur. 54 ülke katılımıyla gerçekleşen Konferans’ta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi kabul edilmiştir. ‘Dünya Çocuk Günü’ adıyla çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Bildirge esas olarak yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim gibi dünya çocuklarının refahını ilgilendiren konulara odaklaşmaktadır. Konferanstan sonra pek çok ülke, çocukların sorunlarına ilişkin olarak kamuoyunun dikkatini çekmek, çocuklara mutluluk getirmek ve çocuk konusunda teşvik etmek üzere bir günü Çocuk günü olarak belirlemiştir. 1 Haziran tarihi, 21 ülkede olmak üzere, en yaygın Çocuk Günü’dür”.

***

Cumhurbaşkanı Ceenbekov,  4 Haziran’da Başbakan Abılgaziyev’i makamında kabul etti ve gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Başbakan Muhammetkalıy Abılgaziyev ile görüşmesinde, Hükümetin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Başbakan Abılgaziyev, Devlet Başkanı’nın 2018’i Bölgesel Kalkınma Yılı olarak ilan etmesinin sonucu ülkede hayata geçirilmesi planlanan projeler, “Güvenli Şehir” projesi, yolsuzlukla mücadelenin önlemleri ve görevleri, “Taza Koom” projesi çerçevesinde uygulanan “Tunduk” adlı projenin hayata geçirilmesi ile ilgili geniş bilgi verdi.

Abılgaziyev’e göre, tüm bu alanlarda, programların ve projelerin etkili ve zamanında uygulanması için Hükümetin somut adımları geliştirildi.

Görüşmede ekonomi alanları, yatırım ve turizm ikliminin korunması, turizm sezonu boyunca yabancı turistlerin ve vatandaşların güvenliğinin güçlendirilmesi, yollarda güvenlik konuları ele alındı.

Çocukları koruma konusuna değinen Ceenbekov, “Yetimhaneler ve yatılı okullarda, her iki ebeveyni olan çocuklar, yetimlerden çok daha fazla sayıdadır. Her yıl çocuk evi sayısının arttığı bir eğilim var. Bu eğilimi azaltmak için, bu sistemdeki reformlar gereklidir, evlat edinme sistemindeki bürokrasi ve bürokrasi en aza indirgenmeli, böylece çocuklar pansiyonlara değil, ailelere, Kırgızistan’da olduğu gibi, bir evlat edinmek veya evlat edinmek isteyen pek çok kişi olmamalıdır.” dedi.

Yakında Kırgızistan’da 20 yaşındaki Burulay Turdali Kızı’nın (Kırgızistan’da 20 yaşında bir kadın, evlilik için kendisini zorla kaçıran kişi tarafından karakolda bıçaklanarak katledildi. 27 Mayıs’ta Bişkek’te bir karakolda yaşanan olayda tutuklu şahıs ayakkasıbının altında sakladığı kesici aletle getirildiği karakolda kaçırdığı kadına saldırdı. 29 yaşındaki saldırganın daha sonrasında intihar girişiminde bulunduğu öğrenildi. Ancak katil polisler tarafından hastaneye kaldırıldı.) ölümüyle sonuçlanan kanlı olay konusuna değinen Devlet Başkanı, “Bu trajik haberi derin üzüntüyle kabul ettim. Polisin ihmali, sorumsuzluğu ve profesyonellik yapmamanın bu berbat davası, haklı olarak halkın öfkesine neden oldu. Kırzın ölümünden sorumlu bulunan polislerin işten kovulmasını ve suçluların cezalandırılmasını talep ediyorum. İçişleri çalışanlarının sorumluluklarının artırılması ve disiplinlerinin güçlendirilmesi çalışmalarının güçlendirilmesi gerekmektedir.” dedi ve çocukları ve aileleri korumak, çocuklara ve kadına yönelik şiddeti önleme amaçlı yasal çerçevenin iyileştirilmesi meselesini dikkate almayı önerdi.

Başbakan, kızın öldüğü aynı gün, bir toplantı yapıldığını ve davanın kontrolüne alındığını bildirdi. Ayrıca çocuklara ve kadına yönelik şiddeti önlemek için toplantılar düzenlendiğini sözlerine ekleyen Abılgaziyev, Burulay Turdali Kızı’nın ölümüne neden olan çalışanlara, içişleri yetkililerine karşı uygun sonuçların ve tedbirin alınacağını belirtti.

***

Bu haberimiz de, Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un, Dışişleri Bakanı Abdıldayev’i kabul etmesiyle ilgili. ile ülkenin dış politikasının stratejik yönlerini ele aldı.

Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov’un 5 Haziran’da Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev’i kabul ettiği makamında,ülkenin dış politikasının stratejik yönleri ele aldı.

Buna ek olarak, Abdıldayev’in ülkenin dış politikasının stratejik yönlerinin daha da geliştirilmesi planları hakkında bilgi verdi.

Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, Uluslararası işbirliğinin gelişmesinin ve dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesinin ülkenin ekonomik ve ulusal çıkarları göz önünde bulundurularak yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

***

Değerli okurlar son haberimiz de Çin’e devlet ziyareti yapan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHK) Başkanı Şi Jinping ile gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili olacak. 

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHK) Başkanı Şi Jinping görüşme sırasında Kırgızistan ile Çin arasında işbirliğinin güncel konuları, çeşitli alanlarda projelerin hayata geçirilmesi ve bütün alanlarda ilişkilerin geliştirilmesiyle ilgili konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov’u ülkesinde ağırlayan ve Kırgızistan ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi Çin için özel önem taşıdığını dile getiren Jinping, “Kırgız-Çin ilişkilerinin geleceği konusunda iyimseriz, Çin ile ilişkileri derinleştirmeye hazır olduğunuzu beyan ettiğinizi takdir ediyorum. Kapsamlı işbirliğimiz için elverişli koşullar yaratarak verimli bir işbirliği geliştirmekten yanayız. Halklarımız için elverişli koşullar yaratmak için asırlık dostluk ruhu refahına hazırız.” dedi.

Çin Cumhurbaşkanı, Ceenbekov’un başkanlığı altındaki Kırgızistan siyasetini desteklemeye devam edeceğini de belirtti.

Sıcak ağırlaması için Şi Jinping’e teşekkür eden Kırgız lideri Ceenbekov, “Bir kez daha Çin’de bulunmamdan, Beijing’i ziyaret etmeden, ilk devlet ziyaretimi gerçekleştirmekten ve ŞİÖ (Şanghay İşbirliği Örgütü) Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Kırgızistan Cumhurbaşkanı olarak bu benim ilk ziyaretimdir. Çin’e yaptığım ziyaretim, dış politikamızın değişmezliğini teyit ediyor.” şeklinde konuştu.

Çin’in Kırgızistan için iyi komşu, güvenilir dost ve önemli ortak olduğunu vurgulayan Ceenbekov, “Dostluk, iyi komşuluk ve karşılıklı güven temelinde verimli bir işbirliğinin geliştirilmesine imkan veren, ülkelerimiz arasında tam bir karşılıklı anlayış olduğunu memnuniyetle kaydediyorum. Çin, Kırgızistan’a hibe, kredi ve teknik yardım şeklinde büyük destek sağlıyor. Bu, Kırgızistan’ın sosyal ve ekonomik gelişimine çok önemli bir katkıdır.” ifadesini kullandı.

Devlet Başkanı Ceenbekov, Şi Jinping ile ortak çabalarla Kırgız-Çin ilişkilerini kapsamlı bir stratejik ortaklık seviyesine getirebileceği ve etkileşim tarihinde yeni bir sayfa açacağından duyduğu güveni dile getirdi.

Kırgızistan’ın Çin’deki tarihi olayları yakından izlediğini belirten Cumhurbaşkanı, Çin Komünist Partisi’nin 19. Kongresi’ni ve Ulusal Halk Kongresi’nin oturumunu ve Halkın Siyasi Danışma Konseyi’ni kutladı.

Bir kez daha Şi Jinping’i Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı olarak yeniden seçilmesinden dolayı kutlayan Kırgız lideri, Çin Başkanı’nın zengin deneyiminin, Çin’in yeni başarılarına ve ülkeler arasındaki dostluğun ve karşılıklı güvenin güçlenmesine katkıda bulunacağına olan inancını dile getirdi.

Sooronbay Ceenbekov, “Bu yıl, Çin’in reform ve açılması politikasının 40. yıldönümü kutlanıyor. Bu dönemde Çin, tüm dünyayı bir bütün olarak etkilemiş olan büyük çaplı başarılara imza attı. Çin halkının başarılarından ötürü çok mutluyuz. Çin Komünist Partisinin bilge önderliği altında, Çin halkının Çin karakteristiği ile yeni bir sosyalizm çağına girerek ve orta refah toplumu inşa ederek zafere ulaşacağından eminim.” ifadelerine yer verdi.

Dünya ve bölgesel güvenliği konularına değinen Ceenbekov, “Dünya ve bölgesel güvenlik ve istikrarın sağlanması konuları geleneksel olarak Kırgızistan ve Çin dış politikasının temel önceliklerinden biri olmuştur. Savunma ve güvenlik alanındaki pek çok konuyla ilgili ortak bakış açımız, devletlerimiz arasındaki ikili işbirliğini genişletmek ve yoğunlaştırmak için sağlam bir temel oluşturmaktadır. Kırgızistan her zaman ülkelerimiz arasında daha önce varılan tüm anlaşma ve anlaşmaların ilkelerini, normlarını ve hükümlerini takip edecektir. Ülkemiz Çin için dost, güvenilir, öngörülebilir bir ortak oldu ve böyle devam edecek.” dedi.

“Yeşil ekonomiye” geçişteki son trendler hakkında konuşan Cumhurbaşkanı, Çin tarafının Kırgızistan’da elektrikli araç üretimi için ortak bir fabrika açma olasılığını düşündüğünü öne sürerek, “Ülkemiz, Çin elektrikli araçlarının Orta Asya ve Avrasya Ekonomik Topluluğu ülkelerine üretim ve ihracatı için bir sıçrama tahtası haline gelebilir. Sizin girişimizle başlatılan “Tek Kemer, Tek Yol” projesi çerçevesinde olası uygulama açısından umut verici olan bu işbirliği alanını düşünüyorum.” dedi.

Ceenbekov, Kırgızistan ile Çin arasındaki kültürel ve insani işbirliğinin gelişiminin, ikili işbirliğinin ana yönlerinden biri olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı, Çin’deki ulusal azınlıkların kültürünü geliştirmek için destek ve devam eden çalışmalar için Çin tarafına olan minnettarlığını dile getirdi. Özellikle, Çin’de manasçı Cusup Mamay’ın versiyonundan esirlenerek Çin dilinde Manas Destanı operasını sahnelemek kendisini ayrıca mutlu ettiğini belirten Kırgız liderini, devlet ziyareti sonunda bu operayı ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

Toplantının bitiminde Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping’i, 2019’da Kırgızistan’da düzenlenecek ‘ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’nin arifesinde karşılıklı devlet ziyareti yapmaya davet etti.

***

Değerli okurlar, Kırgızistan’ın önemli haber ajansı ‘KABARKırgızistan Ulusal Haber Ajansı‘nın da  önemli katkılarıyla hazırlamış bulunduğum ‘Kırgızistan’dan Mektup Var!‘ bültenimiz bu hafta bu kadar..Bir hafta sonra tekrar görüşmek dileğiyle hoşça kalınız!

Ayperi BERKMİRZAYEVA

Bişkek (UHA) Uluslararası Haber Ajansı Temsilcisi

Bu haberi paylaşınız!

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close