Kara araçlarında dünya devleriyle rekabet ediliyor

TÜHA HABER / Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar’ın savunma sanayiinde global bir marka olma hedefine cesur adımlarla ilerlediğini söyledi.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na açıklamada bulunan Genel Müdür Serdar Görgüç; Türkiye’nin kara sistemleri üreticisi Otokar’ın hergeçen gün savunma sanayiindeki ilklerine yenisini eklediğini ifade etti.

Akrep II ile ilgili görsel sonucu

Serdar Görgüç;Kara sistemleri alanında sektöre büyük öncülük eden ve birçok ilki kazandıran Otokar’ın, savunma sanayiindeki iddiasını yeni nesil zırhlı Akrep II ile farklı bir boyuta taşıdığını hatırlatarak, İlk versiyonu Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olan Akrep IIe’nin, kendilerine elektrikli araç teknolojisinin askeri araçlara uygulanmasına yönelik bilgi ve tecrübe kazandırırken, Türkiye’nin askeri tip elektrikli, hibrit ve otonom araçlar konusunda ilk adımları olduğunu belirtti.

Otokar’ın savunma sanayiinde global bir marka olma hedefine cesur adımlarla ilerlediğiniaçıklayan Genel Müdür Serdar Görgüç; Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar’ın, savunma sanayiindeki iddiasını Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı ile taçlandırdığını açıkladı.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Savunma sanayiinde 30 binden fazla ürünle Türkiye’nin yanı sıra beş kıtada 30’dan fazla dost ve müttefik ülkenin silahlı kuvvetleri ile güvenlik güçlerine hizmet veren Otokar’ın, Türkiye’nin savunma sanayiinde ürettiği rekabetçi ürünlerle dünyada dikkat çektiğini kaydetti.

“Savunma sanayimizin ürettiği ürünler, araçlar, küresel çapta takdir topluyor” diyen Serdar Görgüç, Türkiye’nin tek milli kara sistemleri üreticisi Otokar olarak biz de bu alanda ürettiğimiz araçlarımız ve teknolojimiz ile ülkemize katma değerimizi artırıyoruz”dedi.

Serdar Görgüç, NATO ve Birleşmiş Milletler’in tedarikçisi konumunda olan Otokar’ın, kendi teknoloji, tasarım ve uygulamaları ile ürettiği 30 binden fazla aracın Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında aktif olarak kullanıldığını söyledi.

“Araçlarımızın ünü sınırlarımızı aştı, ürettiğimiz araçlarla dünyada rekabetçi konuma ulaştık” diyen Serdar Görgüç, Otokar’ın, savunma sanayiinde artık sadece ürün üretip satan değil, bilgi birikimi ihraç eden, Türkiye’den teknoloji transferi yapan bir şirket konumuna ulaştığına dikkat çekti.

Akrep II ile ilgili görsel sonucu

“KARA SİSTEMLERİNDE YENİLİKLERE YÖN VERİYORUZ”

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, son 20 yılda dünyada değişen tehditler nedeniyle silahlı devriye, keşif ve gerektiğinde meskûn mahal çatışmalarında kullanılabilecek araçlara olan ihtiyacın arttığını ve yeni nesil zırhlı araç Akrep II’nin buradan yola çıkarak geliştirildiğini de belirtti.

Serdar Görgüç, “Kullanıcılarımızda her türlü keşif ve gözetleme görevleri başta olmak üzere birçok silah sistemi entegrasyonuna imkân veren düşük siluetli, yüksek balistik korumalı bir zırhlı araç ihtiyacının geliştiğini gözlemledik. 1995’te ürün ailemize eklediğimiz, yurtiçinde ve dışında başarılar gösteren Akrep aracımız, silueti küçük, 3 kişilik bir platformdu. Güncel beklenti ve gelecekteki tehditlere karşı, sahip olduğumuz bilgi birikimimizi ve yüksek teknolojiyi kullanarak yeni nesil Akrep II’yi geliştirip, ürün ailemize ekledik. Akrep II’nin yüksek atış gücü, üstün koruma ve beka kabiliyeti, yüksek hareket kabiliyeti, düşük silueti, çevikliği ile özellikle ihracat pazarlarında da başarı göstermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Akrep II ile ilgili görsel sonucu

GELECEK TEKNOLOJİLERİNE UYGUN OLARAK TASARLANDI

Akrep II’nin farklı görevlere uyarlanabilecek şekilde modüler bir platform olarak tasarlandığını, aracı teknolojinin imkanlarından en üst derecede faydalanılabilecek şekilde geliştirdiklerini açıklayan Serdar Görgüç, Muharebe alanı koşulları ve kullanıcı beklentilerinin sürekli değiştiğine dikkat çekerek, Orduların, teknolojinin operasyonel avantajları ve lojistik verimliliğinden en üst düzeyde faydalanmak istediğinin de altını çizdi.

Serdar Görgüç, “Bu nedenle modern ordularda yeni nesil araç ve çözüm beklentisi artıyor. Daha fazla verimlilik ve performansı artıracak teknolojik çözümleri kullanmak istiyorlar. Tüm bu beklentileri göz önünde bulundurarak Akrep II’yi her türlü güncel ve gelecek teknolojik alt yapıya entegrasyon imkânı yaratacak şekilde tasarladık. Örneğin, uzun soluklu keşif ve gözetleme sistemlerine uygun ekipmanlarla donatılan bir Akrep II, yüksek tespit ve tanıma imkânı ile bu verileri eş zamanlı olarak dijital bilgi sistemlerine aktarabilecek. Bu yönüyle Akrep II ileri teknolojileri askeri sahaya taşıyamada öncü olacak” dedi.

Akrep II ile ilgili görsel sonucu

TÜRKİYE’NİN İLK ELEKTRİKLİ ZIRHLI ARACI

Bu yıl 14’üncü kez düzenlenen IDEF’19 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda Akrep II’nin ilk kez sergilendiğini, fuarda aracın özel bir konfigürasyonla sunmak için çalışmaların aylardır devam ettiğini hatırlatan Serdar Görgüç, “Teknolojik gelişemelerden bahsederken elbette alternatif yakıtlar da gündemimizde idi. Akrep II’yi alternatif güç gruplarına da uygun olarak tasarladık. Elektrik motoru ve gelişmiş pillerle donatılan Akrep IIe, Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olarak IDEF 2019’da sergilendi. Geleneksel zırhlı araçlara kıyasla çeviklik, düşük termal iz, yüksek hız ve sessizlik avantajlarını bir arada sunan Akrep IIe, tüm dünyada orduların zorlu isterlerini karşılayabilecek yeterlilikte bir elektrik motora sahip. Taktik performans beklentilerine de en iyi şekilde cevap veren Akrep IIe, özellikle yakıt verimliliği, hareket, beka kabiliyeti ve entegre lojistik destek anlamında da avantajlar sunuyor” ifadesini kullandı.

Akrep IIe’nin Otokar ve Türkiye için bir mihenk taşı olduğunu kaydeden Görgüç, “Otokar, Akrep IIe ile elektrikli araç teknolojisinin zırhlı araçlara uygulanması yönünde eşsiz bir bilgi birikimi kazanmıştır. Bu gelişme, geleceğin hibrit ve otonom zırhlıları için ilk adım niteliği taşımaktadır. Hedefimiz, Akrep II’nin Türkiye’nin teknoloji ihracatında öncü ürünlerden biri olmasıdır” açıklamasını yaptı.

Akrep II ile ilgili görsel sonucu

“TULPAR HAFİF TANK İLK KEZ TÜRKİYE’DE SERGİLENDİ”

Geçtiğimiz yıl ürün ailesine eklenen Tulpar Hafif Tankı’nı yurt içinde ilk kez İstanbul’da düzenlenen IDEF Savunma Sanayii Fuarı’nda sergilendiğini belirten Serdar Görgüç şu bilgileri verdi: “Modern ordularda keşif ve ateş destek aracı olarak etkin görev alan hafif ağırlık sınıfı tanklar, değişen muharebe koşulları ve farklılaşan tehditler dikkate alındığında, sektörde artan bir ihtiyaç olarak öne çıkıyor. Bu eğilim doğrultusunda, dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki kullanıcıların beklentilerinden yola çıkarak deneyimimizi, mühendislik kabiliyetlerimizi ve Ar-Ge imkanlarımızı birleştirerek Tulpar Hafif Tank’ı tasarladık. Hafif tankımız geçtiğimiz yıl Avrupa’da girdiği atış testlerini başarıyla tamamlayarak; iki farklı kullanıcı tarafından test edilmeye başlandı.”

Akrep II ile ilgili görsel sonucu

“211 MİLYON DOLARLIK İHRACAT GELİRİNE ULAŞTIK”

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, savunma sanayiindeki gelişmeler ve Otokar’ın ihracat çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Serdar Görgüç, 2017 yılında dünya savunma sanayii harcamalarının 1,7 trilyon USD düzeyinde gerçekleştiğini, bunların yüzde 22’sini ekipman alımlarının oluştuğunu kaydetti.

“Savunma Sanayii Başkanımız Sayın İsmail Demir, sektörümüzün 2019 yılı ihracat hedefini 3 milyar dolar olarak açıkladı. Otokar olarak bu önemli hedeflere ulaşılmasında elimizden geleni yapacağız” diyen Serdar Görgüç, “Geçen yıl ilk kez Fransa’da tanıttığımız Tulpar hafif tankı küresel çapta büyük beğeni kazandı. Bir önceki yıl siparişlerini aldığımız taktik tekerlekli zırhlı araçlarımızın teslimatlarının da etkisiyle 2018’de ihracatımızı ikiye katlayıp, 211 milyon dolarlık ihracat gelirine ulaştık. Savunma sanayii ciromuzun yüzde 85’ini ihracat oluşturdu” dedi. 2018’de Ural, Cobra II ve Arma araçlarının yoğun ilgi gördüğünü belirten Görgüç, “Başta Birleşmiş Milletler görevleri olmak üzere, geçtiğimiz yıl yurtiçi ve yurtdışından aldığımız zırhlı araç siparişlerini başarıyla teslim ettik. Teslimatlarımız 2019’da da devam ediyor. Tulpar aracımız iki farklı ülkede atış testlerinde başarılı bir performans gösterdi” dedi.

Akrep II ile ilgili görsel sonucu

“10 YILDA 1 MİLYAR TL’LİK AR-GE YATIRIMI YAPTIK”

Genel Müdür Serdar Görgüç, hedeflerinin savunma sanayiinde global bir marka olduğunu belirterek, bu hedefe cesur adımlarla ilerlediklerini, Kara sistemlerinde dünya standartlarında, küresel oyuncularla yarışacak araçlar ürettihklerine dikkat çekti.

Son 10 yılda 1 milyar TL’lik Ar-Ge yatırımı yaptıklarını söyleyen Serdar Görgüç, üstün teknolojilerle donatılmış Ar-Ge merkezini hem savunma sanayiinin hem de farklı sektörlerin de kullanımına sunduklarını hatırlatarak,  Ürün ihracatı ve Ar-Ge imkanlarına geçtiğimiz yıl hizmetlerine teknoloji transferini de eklediklerini ifade etti.

Serdar Görgüç, 2019 ve 2020’nin, Otokar’ın ihracatta vites büyüttüğü yıllar olacağını belirterek, “Geçtiğimiz yıl ihracatta elde ettiğimiz kendi rekorumuzu yenilemek için çalışacağız. Yurt dışı iş birliklerimizi güçlendirmek ve yeni pazarlara açılma hedeflerimizde fırsatları değerlendirmek için dünyanın dört bir yanında düzenlenen fuarlara katılıyoruz” dedi.

Genel Müdür Serdar Görgüç, bu yıl ihracatta hedef pazarlarının Güney Amerika, Afrika, Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Uzak Doğu olduğunun altını çizerek, Savunma sanayiindeki geniş araçların ve teknoloji transferi gücüyle belirledikleri hedeflere  ulaşacaklarını kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

ANKARA, TÜHA Haber Ajansı

 

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close