Kaftancıoğlu: Ceza davası değil, cezalandırma

TÜHA HABER / 9 yıl hapis cezasına çarptırılan CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, “Toplum artık bunun siyasi bir karar olduğunu görüyor” dedi. Kaftancıoğlu, yargı reform taslağı için “Dağ fare doğurdu” değerlendirmesini yaptı.

Mustafa Kemal ATATÜRKSosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle beş ayrı suçtan 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, DW Türkçe’ye verdiği röportajda “Bu bir ceza davası değil, cezalandırma davası. Toplum artık bunun hukuki değil, siyasi nedenlerle verilmiş bir karar olduğunu görüyor” dedi.

AKP’nin hazırladığı yargı reform taslağını da değerlendiren Kaftancıoğlu, “Dağ fare doğurdu gibi, beklenenin oldukça gerisinde” dedi. Berlin ziyareti sırasında DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Kaftancıoğlu, “Türkiye’de hukuk kalmadığı için, olmayan bir şeyin reformu yapmanın mümkün olmadığını düşünenlerdenim” dedi.

İstanbul’daki Suriyeli sığınmacıların durumuna ilişkin yaptığı değerlendirmede Kaftancıoğlu, uzun soluklu çözümün merkezi iktidarla birlikte üretilebileceğini söyledi. İşçilerin işsizliğin sebebi olarak Suriyelileri gördüğünü dile getiren Kaftancıoğlu, “İstanbul’daki yoksul kesim ve Suriye’den kaçan yoksul kesimin bu acı gerçekle düşmanlaştırıldığına tanıklık ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de kadın siyasetçi olmanın zorluklarına da değinen Kaftancıoğlu, “Kadın siyasetçi olmak çok kolay değil, ama Türkiye’de kadın olmak çok zor zaten” diye konuştu. CHP’nin 96 yıllık tarihinde İstanbul İl Başkanlığı görevini yürüten ilk kadın olan Canan Kaftancıoğlu, “Siyasette kadınların varlığını çok önemli ve anlamlı buluyorum ama Türkiye’deki siyasette kadınlar ‘bu kadar kadın olsun’ üzerinden değerlendirilen unsurlar haline getirilmiş ben buna şiddetle karşıyım” dedi.

HABER: Jülide Danışman

BERLİN, TÜHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close