Kadına şiddet: Panik butonuna 16 bin tıklama

TÜHA HABER / Şiddete maruz kalan kadınlara acil ulaşılması amacıyla geliştirilen “Panik butonu” uygulamasını 21 ayda 16 binden fazla kadın kullandı.

Deutsche Welle‘de (DW) yer alan haberine göre, Türkiye’de kadınlara yönelik şiddet vakalarına ivedi müdahale etmek amacıyla Mart 2018’de hizmete giren Kadın Destek Uygulaması (KADES) 21 ayda 353 bin 334 kişi tarafından cep telefonlarına yüklendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından aktarılan verilere göre, şiddet tehlikesi altında bulunan veya şiddete maruz kalan kadınlara hızlı yardım edilmesini amaçlayan uygulamaya, aynı zaman diliminde 16 bin 442 kadın tarafından ihbar geldiği kaydedildi. İhbarların yarıya yakınının ise gerçek dışı olduğu aktarıldı.

Yapılan açıklamada ayrıca, 2019 yılının ilk 10 ayında 124 bin 521 kez aile içi ve kadına karşı şiddet olayının meydana geldiği kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, buna göre aile içi şiddet vakalarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,1 azalış gerçekleştiği ifade edildi.

Bakanlık, aynı zaman diliminde 70 bin 897 kişi hakkında koruyucu tedbir kararı verildiğini, geçen yılın aynı dönemine göre bu rakamın yüzde 2 artış gösterdiğini kaydetti.

KADES, İçişleri Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliğinde şiddet mağduru veya şiddet görme riski altındaki kadınlara hızlı müdahalenin sağlanması amacıyla bir mobil uygulama olarak 24 Mart 2018 tarihinde hizmete girmişti. Akıllı telefonu olanlar, KADES uygulamasını telefonlarına indirebiliyor. Uygulama ile kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezi‘ne ulaşmaları amaçlanıyor. Söz konusu sistem, “panik butonu”” olarak nitelendiriliyor.

“Buton işe yarıyor”

İçişleri ve Aile Bakanlığının uygulamasıyla ilgili olarak DW Haber’e konuşan Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı İdil Yalçıner Şimşek, butonun “işe yaradığı” görüşünde.

Şimşek, “Buton denendi ve buton işe yarıyor. Butona bastıktan yaklaşık beş dakika sonra gerçekten polis ekipleri şiddet mağduru kadının bulunduğu yere geliyor” diye konuştu.

Avukat Şimşek, “Ancak asıl açıklanması gereken, kadının butona bastıktan sonra 6284 sayılı kanun kapsamındaki önleyici tedbirlerden yararlanıp yararlanmadığı. Biz asıl bunları merak ediyoruz. Bu istatistiklerin açıklanmasını istiyoruz” diye ekledi.

[TÜHA Haber Ajansı, 17 Aralık 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close