İzmir’de kömürle ısınan apartmanlara denetim

TÜHA HABER / Kış aylarında ısınmada katı yakıt kullanımı nedeniyle artan hava kirliliğine karşı denetimler arttı. İzmir’de katı yakıt satış yerleri ve merkezi sistemle ısınan apartmanlar aralıksız denetleniyor.

İzmir’de zabıta ekipleri, merkezi ısıtma sistemlerinde kömür kullanan binalarda denetimi sıklaştırdı. Yapıların yetki belgeleri kontrol ediliyor. Amaç kış ayında havanın temiz kalması.

Ekipler hava kirliliğini önlemek için kömürle ısınan apartmanları tek tek kontrol ediyor. Kazanın uygun olup olmadığını denetliyorlar.

Çevre Koruma Şube Müdürü Hesna Erdoğan, kömürlerin satış izin belgesinin kontrolünü yaptıklarını söyleyerek, “Kömür kazanını yakan kişinin ateşçi belgesinin kontrolü yapılıyor. Ayrıca baca temizlik belgesinin kontrolü yapılıyor” dedi.

“Kömür satışı yapan firmalarda denetimler yapıyoruz”

Görevliler, kömürü tutuştururken odun dışındaki malzemelerin kullanılmaması konusunda uyarılıyor. Kömür satış yerleri de ayrıca denetleniyor. Kömürlerin gerekli standartlara uygunluğu kontrol ediliyor.

Hava Kirliliği Kontrol Şefi Birgül Kelat ise şunları anlattı:

“Ekiplerimizle apartmanlarda, merkezi sistem kömür kullanan apartmanlarda kömür satışı yapan firmalarda denetimler yapıyoruz. Kömürlerden numuneler alıyoruz.”

Denetim ekipleri, enerji verimliliği konusunda da apartman görevlilerini bilgilendiriyor.

[TÜHA Haber Ajansı, 05 Aralık 2019]

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close