İzmir’de Çocuk İşçiliği ve Çocuk Hakları Konferansı

TÜHA HABER / Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı ÇAÇAV’ın öncülüğünde Müşerref Mahmut Tınas Ortaokulunda Çocuk İşçiliği ve Çocuk Hakları konusunda konferans düzenlendi.

Konferansta konuşmacı olarak çocuk hakları alanında çalışmaları ile gündeme gelen İzmir barosu önceki dönem baro başkanı Avukat Aydın Özcan İle Psikolojik Danışman Sıla Salantur katıldı.

İzmir eski Baro Başkanı Avukat Aydın Özcan, katılımcı öğrencilere çocuk haklarının ve çocuk işçiliğinin gerek Türkiye gerekse Dünya genelindeki hakları ile karşı karşıya kaldıkları sorunları örnekler vererek anlattı.

Baro Başkanı iken İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin adliye birimi hizmete sokan Av. Özcan, Türkiye’deki çocuk işçilerin karşı karşıya kaldıkları önemli sorunları ve mağduriyetleri bulunduğuna dikkat çekti.

Av. Özcan, 2018 yılında çocuk işçileri çalıştıran sadece 23 işletmeye para cezasının uygulandığını hatırlatarak, çocukların tehlike arzeden bir çok iş dalında özellikle tarım, inşaat ve madencilik alanında  tehlikeli işlerde çalıştırıldıklarını söyledi.

Tehlikeli işlerde çalışan çocukların zaman zaman uzuv kaybına, hayati tehlike arzeden işler nedeniyle hayatını kaybetmesine rağmen ailelerin değişik şekillerde ikna edilerek şikayet haklarının engellendiğini ifade eden Av. Aydın Özcan, cezasız kalan eylemlerin bu konuda suç işlenmesini teşvik ettiğini belirtti.

Av. Özcan, Savaş ve terörizmin çocukların haklarını başta eğitim hakkı olmak üzere tüm hayallerini ve geleceklerini gasp ettiğini ifade ettiğini ve bu konuda Suriyeli 15 yaşındaki Abdurrahman’ın savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kaldığını, ekonomik sebeplerle de tekstil sektöründe çalışmak zorunda bırakıldığını ve çocuğun artık “ Doktor Olamam “ dediğini hatırlattı.

İzmir’de Çocuk İşçiliği ve Çocuk Hakları Konferansı ile ilgili görsel sonucuAv. Aydın Özcan ayrıca, Ülkemizde özellikle tarım alanında pamuk ve fındık toplama sezonlarında çocukların küçük ücretlerle sezonluk çalıştırıldığını, başta iş kazası ve değişik istismar, şiddet olaylarına maruz kaldıklarını bu konularda denetimin yetersiz olduğunu belirtti.

Psikolojik Danışman Sıla Salantur da uzmanlık alanında çocuk işçiliği konusunda deneyim ve bilgilerini paylaşarak, çocukların maruz kaldıkları hak ihlalleri karşısında ne yapmaları gerektiği ve bu konularda başvurabilecekleri, iletişim kurabilecekleri kişi ve kurumları oyun aktiviteleriyle anlattı.

Soru cevap şeklinde konu işlenirken, özellikle dinleyici öğrencilerin kötü niyetli kişilerin çocukları kullandıklarına dair gördükleri örnekleri paylaşması ise ilgiyle izlendi.

Son olarak Avukat Aydın Özcan, öğrencilere gerek ailelerinin gerekse devletin vermiş olduğu eğitim hakkı ve olanaklarını çok iyi değerlendirerek kendilerini geliştirmelerini ve mutlaka yabancı bir dili çok iyi öğrenmeleri gerektiği kaydetti.

[TÜHA Haber Ajansı, 01 Aralık 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close