İran’da yeni kurulan “Cumhuriyet” partisi

TÜHA HABER / Sancılı ve sıkıntılı süreçlerden geçen İran’da sular bir türlü durulmuyor. Cumhuriyet Partisi adıyla anılan oluşumun, 14 Kasım Perşembe günü yapılan ilk merkezi toplantısında oy birliğiyle Resul Montecebniya genel başkan olarak seçildi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın (SASAM)’a dayandırdığı ha haberine göre, bu toplantıda partinin temel esasları üzerine konuşulup istişarelerde bulunuldu ve bir sonraki toplantıda parti organlarının seçilmesine karar verildi.

Cumhuriyet Partisi, şimdiye kadar on il valiliğinden parti çalışmalarına ruhsat alarak, başka illerde de partinin çalışması için gerekli izinlerin alınması sürecini başlatılacak.

Ayrıca toplantı sonunda kongre kurulunun aktif üyelerine takdir belgesi sunuldu.

Bir parti yetkilisinin verdiği bilgiye göre, seçim öncesi kurulan bu partinin amacı İran’da cumhuriyeti ön plana çıkararak Fars olmayan insanların özellikle Türk (Türkmen, Kaşgay, Avşar) Beluç, Kürt, Arap ve diğer unsurların katılımını önümüzdeki (parlamento) seçim için sağlamak ve seçimleri kazanmak.

Son senelerde İran ekonomisinin çökmesi, işsizlik, Amerika ambargoları, Hasan Ruhani yönetiminin halkın yaşamına olumlu etki bırakamadığı gibi nedenlerle İran’da halkın seçimlerden umudu azaldı.

Hasan Ruhani yönetiminin önümüzdeki seçimlere katılma oranının  çok zayıf olacağı öngörülüyor.

Yeni kurulan bu partinin resmi ismi “İslami İran Cumhuriyeti” olsa da konuşmalarda ve yazışmalarda “Cumhuriyet” partisi olarak anılıyor..

[TÜHA Haber Ajansı, 16 Kasım 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close