İngiltere’deki Seçimlerde Johnson’ın Partisi Açık Ara Önde

TÜHA HABER / İngiltere’de yapılan seçimlerde sandık çıkış anketlerine göre, Başbakan Boris Johnson’ın partisi Muhafazakar Parti, 368 sandalyeyle parlamentoda tek başına çoğunluğu elde edecek gibi görünüyor. Henüz resmi sonuçlar açıklanmad. Ancak sandık çıkış anketinin verdiği sonuçlar, Başbakan Johnson’ın Brexit’i hayata geçirebilmesi için gereken çoğunluğa ulaşacağını ortaya koyuyor.

(TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı‘nın Amerika’nın Sesi‘ne (VOA) dayandırdığı haberine göre, sandık çıkış anketleri, Muhafazakarların 650 sandalyeli parlamentoda 368 sandalyeye ulaşacaklarını gösteriyor. İşçi Partisi’nin ise 191 sandalyede kalacağı tahmin ediliyor. İskoç Ulusal Partisi’nin 55, Liberal Demokratlar’ın ise 13 sandalyeye sahip olacağı öngörülüyor. Resmi sonuçların önümüzdeki 7 saat içinde açıklanacağı belirtildi.

Ülkedeki son beş ulusal seçimde sadece bir kez sandık çıkış anketi yanlış sonuç verdi. 2015’teki seçimlerde sandık çıkış anketi hiçbir partinin parlamentoda mutlak çoğunluğa sahip olmadığı sonucunu çıkarmıştı ancak öyle olmadı. Muhafazakarlar tahmin edilenden 14 fazla sandalye elde ederek çoğunluğu almayı başardı.

Başbakan Johnson’ın şimdi Avrupa Birliği’yle (AB) vardığı Brexit anlaşmasını süratle parlamentoda onaylatması bekleniyor. İşler Johnson’ın planladığı gibi giderse İngiltere, ilk öngörülen tarihten 10 ay sonra 31 Ocak’ta AB’den ayrılacak.

Sandık çıkış anketi İngiltere’deki üç yayın kuruluşu BBC, ITV ve Sky tarafından yürütüldü.

Başbakan Johnson’ın seçimde parlamentoda çoğunluğu elde ettiğinin kesinleşmesi ülkesini 1973 yılında üye olduğu AB’den çıkarma sürecine liderlik etmesini sağlayacak ancak Johnson bir yandan da 11 ay içinde AB ile ticaret anlaşması müzakere etmek zorunda.

[TÜHA Haber Ajansı, 13 Aralık 2019]

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close