İlhan Ömer ABD’de Yine Gündemde

TÜHA HABER / Demokrat Kongre üyesi 11 Eylül saldırılarılarıyla ilgili bir yorumu nedeniyle gösterilen eleştirilerin kendisini susturmayacağını belirtti. Ömer’e eleştiri yöneltenlerden biri de Amerika Başkanı Donald Trump.

Başkan Donald Trump “hiçbir zaman unutmayacağız” şeklide tweet mesajını saldırının görüntüsünü Ömer’in açıklamasıyla iliştirilmiş bir şekilde yayınladı.

Uçakların ikiz kulelere çarptığı sırada Ömer’in “bazıları birşey yaptı” şeklindeki cümlesi duyuluyor.

Cumhuriyetçiler Ömer’i saldırıları önemsiz gibi göstermekle suçluyor. Demokratlar ise çoğunlukla Ömer’i savundu ve söylediklerinin amacından çarpıtıldığını belirterek Trump’ı Ömer’e ve Müslümanlara karşı şiddeti kışkırtmakla suçladı.

“Bazı insanlar birşey yaptı” sözü Ömer’in 23 Mart’ta Amerikan İslam İlişkileri Konseyi’nde yaptığı bir konuşmadan.

20 dakikalık konuşmasında İlhan Ömer, toplumu etkileyen İslamofobi ve Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik saldırıyla ilgili de konuşmuştu.

Ömer’in 11 Eylül saldırılarını kastederek “bazı insanlar birşey yaptı ve hepimiz temel haklarımıza erişimi kaybetmeye başladık” şeklinde konuştuğu belirtiliyor.

Ömer’in konuşmasına Cumhuriyetçi Parti’den bazı isimlerle muhafazakar bazı yayın kuruluşları da tepki gösterirken Ömer, bazı yorumların karşılaştığı ölüm tehditleri göz önüne alındığında tehlikeli kışkırtma olduğunu söyledi.

Birçok sosyal medya kullanıcısı Twitter’da Ömer’le dayanışma mesajı paylaşırken aralarında başkan aday adaylarının da bulunduğu Demokratlar Trump’ı eleştirirken Ömer’e destek verdi.

Demokratlar’ın başkan adayı olabilmek için yarışanlardan Elizabeth Warren Trump’ı bir Kongre üyesine karşı şiddeti teşvik etmekle suçladı.

Bernie Sanders, Amy Klobuchar, Kamala Harris, Kirsten Gillibrand da Ömer’e destek veren mesajlar paylaştılar.

Kongre üyesi Alexandria Ocasio Cortez ve Kongre’nin diğer bir Müslüman üyesi Rashida Tlaib de Ömer’e daha fazla destek olunması çağrısı yaptı.

Ömer’in daha önce İsrail’le ilgili bir yorumu da eleştirilmiş ve Yahudi karşıtı olarak suçlanmıştı.

WASHINGTON, VOA, TÜHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close