İknaya Açık Seçmen Kitleleri Kimler?

Sevgili okurlar, nihayet  listeler Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edildi. Adaylar da netleştiğine göre artık partiler kampanyalara yoğunlaşacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sıkça vurguladığı gibi her seçim bir imtihandır. Türkiye’de seçimleri kazanmak zordur. Gittikçe daha da zorlaşıyor. Partiler bunun farkında. Her siyasal parti, makro ve mikro düzeyde seçim kampanyasını farklılaştırması gerektiğinin bilincinde…

Partilerin sadık seçmen kitleleri var. Derin kırılmalar olmadığı müddetçe, seçim dönemlerindeki konjonktürel değişimlerin, bu seçmen kitlelerinin siyasal tercini çok sınırlı etkilediği biliniyor. Ancak seçimin sonucunu belirleyen seçmen kitleleri bu gruptakiler değil.

SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’ndan Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi Miş, Seçimlerin sonucunu esas olarak;

1) Partisine kızdığı ya da küstüğü için sandığa gitmeyenler;

2) Bir önceki seçimde oy verdiği partisini ya da adayını cezalandırmak istediğinde siyaseten ve ideolojik olarak en yakın partiye yönelenler,

3) Ve partisini uyarma ihtiyacı duyduğunda ya da yerel bir adayı beğenmediğinde sandıkta aday ve parti tercihini farklılaştıran seçmen kitleleri belirliyor.

4) Taktiksel ya da stratejik olarak kendi partisinden farklı bir partiye yönelenleri de buraya eklemek gerekir. Ancak bu seçmen kitleleri, ittifaklar arası değil, ittifak içi bir geçişkenlik gösterecek. Dolayısıyla, bu kitlelere yönelik kampanyalar, daha çok pekiştirme siyaseti üzerine odaklanmalıdır” diyor.

Zira bu tasnifin içerisinde küskünler, öfkeliler, cezalandırıcılar ya da uyarıcıların oy değiştirme düşüncesindeki motivasyonları farklı olabileceğini düşünüyor.

Örneğin; bu seçmen kümelerinin bir kısmı, yerelde aday gösterilen kişinin affedilemeyecek bir kusurunu görmüş olabilir. Ya da yerelde aday gösterilen siyasetçinin ekibi ve akrabalarının durum ve tutumlarından dolayı partisine öfke duymuş olabileceğini belirtiyor.

1389 belediye başkan adayının tümünün, halkın çoğunluğunun beklentisine uygun şekilde belirlenmesinin zor olduğunu da belirtmek gerekir diye Doç. Dr. Nebi Miş,

Ya da seçmenin bir kısmı, çok kişisel bir hikâyeden dolayı partisine ya da iktidara kızmış olabilir, diyor.

Doç. Dr. Nebi Miş, Uzun dönemli iktidar partileri için memnun olanlar çok geniş bir kitleyi oluşturduğu gibi, memnuniyetsizlerin de epeyce yüksek olabileceğini, Çünkü ülkede bir bürokratın halka yönelik olumsuz tutumunun sorumluluğunun da, haklı olarak, seçmen tarafından iktidara yöneltilebileceğini, Mevsimsel zorluklardan dolayı ürünlerin fiyatlarındaki aşırı dalgalanmalardan da iktidarın da sorumlu tutulabileceğine dikkat çekiyor.

Muhalefet partilerine ise öfke ya da tepki, iktidardan daha iyi alternatif politikaları kendi seçmenlerinin önüne koyamadığı için olabilir diyen Doç. Dr. Nebi Miş, “Özellikle altını çizerek belirtmek gerekir ki, partilerine kızan, küsen ya da cezalandırma isteği duyan seçmenler, kendi partileri tarafından iknaya da açıktırlar. Hazırdırlar” şeklinde belirtiyor.

Doç. Dr. Nebi Miş, “Hatta uzun süredir oy verdiği partilerinden ya da liderlerinden başka bir partiye oy vermede zorlanacakları için son ana kadar kendi partilerinden bu yönde bir işaret beklerler” diyor.

“Kuşkusuz her siyasi parti ve ittifakın, ulaşmayı hedeflediği farklı seçmen kitlelerine yönelik farklı bir söylem ve kampanyası olması gerekir” diyen Doç. Dr. Nebi Miş,  “Örneğin Cumhur İttifakı, yerel seçimlerin sonucunun iktidarı etkilemeyeceği düşüncesiyle cezalandırma motivasyonuyla hareket etmeyi amaçlayan bir seçmeni ikna etmek zorundadır. Muhalefetin yerel seçimlere yönelik esas motivasyonunun yerelle sınırlı olmadığını anlatması gerekir” şeklinde değerlendiriyor.

Evet, sonuç olarak partiler, sadık seçmen kitlelerini ihmal etmeden seçimlerin sonucunu etkileyecek kitlelere yönelik kampanya içeriğini geliştirmek ve zenginleştirmek zorundalar.

Ülkemiz için, demokratik, güzel bir seçim olması dileğiyle..Hoşça kalınız..

ataner yüce ile ilgili görsel sonucu

     Ataner YÜCE

Ataner Yuce

Ataner Yuce

Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close