Hollanda’da Türk kadınının dillere destan başarısı!

TÜHA Haber / Zeynep Dağ’ın tasarladığı ayakkabılar 25 bin euroya müşteri buluyor.

Müşterileri arasında, Rihanna, Kylie Jenner, Naomi Campbell, Jennifer Lopez ve Amber Rose ünlülerin bulunduğu Dağ, çok yakında ‘ödenebilir’ tasarımları da piyasaya sürülecek.

Zeynep Dağ ile ilgili görsel sonucu

Hollanda’nın Eindhoven kentinde yaşayan Zeynep Dağ’ın tasarladığı ayakkabılar, tüm dünyada yüksek meblağlara müşteri bıluyor. Öyle ki, adının açıklanmasını istemeyen dünya çapında çok ünlü bir sanatçı, Dağ’ın tasarlayıp yaptırdığı altından yapılma çizmelerini 25 bin euroya satın aldı.

Başarısını daha geniş kitlelere yansıtmak için, ‘Ödenebilir’ tasarımlarını satabilmek için, dünyaca ünlü Mexx markası ile anlaştı.

Zeynep Dağ ile ilgili görsel sonucu

İmal ettirdiği ayakkabılarının alıcıları arasında, Rihanna, Kylie Jenner, Naomi Campbell, Jennifer Lopez ve Amber Rose gibi ünlülerin bulunduğu Zeynep Dağ, bu sanatçılar gibi yüksek meblağ ödeyemeyecek bayanlar için çok daha ucuz imalatlar da yaptıracak. Altın olmayan, yüksek topuklu ayakkabılar ile sokaklarda dolaşacak olan kadınların ödeyeceği meblağ, yine de 500-600 euronun altında olmayacak.

Mexx koleksiyonunda yer alacak yüksek topuklu bayan ayakkabılarını kıskanan erkelerin de bulunduğunu söyleyen Dağ, ‘Kim bilir, belki de yakında erkekler için yapacağım tasarımlar da koleksiyonda yer alacak’ diyor.

Piyasaya ‘Alzuarr’ markası ile çıkan Zeynep Dağ, bilgisayardaki online satışlarından, dirhem, riyal, sterling ve Hongkong doları kazanıyor. Ama çok yakında Katar ve Dubai’de de dükkanlarını açacak.

Rusya, Dağ’ın gönderdiği paketleri şimdilik sınırda tutuyor. Çinliler ise O’nu kopya etmekle meşguller.

Hollanda'da Türk kadınının dillere destan başarısı! ile ilgili görsel sonucu

2017 yılı Zeynep Dağ için sansasyonel bir yıldı. ‘Şirketimi yeni kurduğum zaman, 10 veya 15 çift ayakkabı satarak, koleksiyonumu tamamlayacak parayı toplayacağımı düşünmüştüm. Ama bir yıllık omzetimi bir ay içinde elde ettiğimi gördüm. Açılıştan beş ay sonra ise, Paris’teki showroom’u açtım.’ diyor Zeynep Dağ.

Zeynep Dağ şöyle devam ediyor: ‘Ayakkabılarım önce 350 dolara satılıyordu.  Hollywood’daki bir stilistin sipari üzerine yaptığım altın yapraklı çizme 25 bin dolar getirdi. Ama müşteri isteğine göre, 2 bin dolardan başlayan fiyatlara da çizme yaptım.’

İlgili resimZeynep Dağ’ın bir artısı daha var. Bu yıl, ‘Hollanda’nın Etnik Girişimcisi’ olarak seçilmiş.
İsterseniz şimdi, Zeynep Dağ’ın öyküsünü Fatih Özyar kardeşimin kaleminden okuyalım:

Okul hayatı boyunca sürekli zorbalık ve ayrımcılıkla karşı karşıya kaldığını söyleyen Zeynep Dağ, her seferinde ağlayarak okuldan eve geldiğinde, babasının, “Ayakta kalmak için zorluklara alışman gerek”, annesinin ise “Ağlama! Mücadele et sen bunların üstesinden gelirsin” sözleriyle karşılandığını söylüyor. Bu sözler de kendisine ilham kaynağı olmuş.

Öğretmenlerin, farklı okullara yönlendirme isteğine karşı anne ve babasının direnmesi sonucu, 2008 yılında Tilburg kentinde uygulamalı tasarım derslerine başlayan Dağ’ın peşini, orada da ayrımcılık bırakmadı.

Öğretmenleri kendisine hep şüpheyle yaklaştı. Bunun için bir örnek verdi:
Bir öğretmeninin kendisine, “Sen buraya ait değilsin, git başka bir işte çalış” diye hakaret etmiş.

Ancak Fontys College’in müdürü, kendisine inanmış ve destek vermiş.

Sanat tarihi ve öğretmen eğitimi konularında yüksek lisansını tamamladıktan sonra aynı müdür, 2014 yılında Zeynep Dağ’ı okula öğretim üyesi olarak kabul etmiş.

Ama, geçmişte kendisine şüpheyle yaklaşan eski öğretmenlerinin önyargısı, onlarla meslektaş olunca da devam etmiş. Bir öğretmen, toplantı odasında kapıyı suratına çarpmış.

Yıllarca her okulda önyargılarla mücadele ettiğini söyleyen Zeynep Dağ, bunları her anlattığında ağlıyor.

İlgili resim

Dağ, “Benim ayakkabılarım cesareti olan güçlü kadınlar için” diyor. Bunun nedenini de şu sözlerle açıklıyor:

“Benim ayakkabılarım güçlü ve cesur kadınlar için yapılıyor. Zira bunlar kendilerini tüm dünyaya ‘İşte ben buradayım’ dercesine kafa tutuyorlar. Düz ayakkabıları, gücümü gösteremediğim için tasarlamıyorum. Acın varsa bir yerlere ulaşabilirsin. Topuklu ayakkabılarımla kendimi çok kadınsı ve güçlü hissediyorum. Ayakkabı ‘Ben buradayım’ diyor.

Zeynep Dağ ile ilgili görsel sonucuKendi markasını yarattıktan sonra ABD pazarına girmek isteyen Zeynep Dağ, New York’taki bir halkla ilişkiler şirketi ile görüşmüş. Şirketin, aylık 6 bin Euro talep etmesi üzerine, farklı bir çözüm yolu aramış.

“Geçmişte yaşadığım sorunlar yüzünden yaratıcı zekâmı sürekli geliştirdim” diyen Dağ, Instagram üzerinden şarkıcı Rihanna’ya ulaşmayı başarmış.

Ünlü şarkıcı, Zeynep Dağ’ın koleksiyonunu çok beğenmiş ve yarısını satın almış. Bu, Hollywood’un kapılarının kolayca açılmasını sağlamış.

Dağ, kendine Türk asıllı İngiliz modacı Hüseyin Çağlayan’ı örnek alıyor.

“Sanatta her şey mümkün” diyen Zeynep Dağ, Hüseyin Çağlayan gibi eşsiz şeyler yaratmak istiyor. Bu yüzden de tasarladığı ayakkabıların büyük ilgi gördüğünü düşünüyor.

İlgili resim

Egzotik ve parlak malzemeleri sevdiğini söyleyen Dağ’ın, en önemli müşteri kitlesi arasında Arap kadınlar bulunuyor. İlk yılında, toplam gelirin yüzde 30’unu Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) satıştan elde etmiş.

İlgili resimBu yıl da şu ana kadar toplam cironun yüzde 65’i yine BAE’den. Zeynep Dağ’a göre, çarşafla dolaşan Arap kadınların sadece ayakkabıları görünüyor. Yani, ayakkabı onlar için bir tür kimlik. O nedenle bir kaç çift ayakkabı birden sipariş ediyorlar. Dağ, Arap kadınların en çok kendi annesi için tasarladığı orkide modelini tercih ettiklerini söylüyor. “Orkidenin zamanı yok. Tıpkı anneme olan sevgim gibi” diyor.

Dağ, Eindhoven’deki merkez mağazasını Dubai ile değiştirmeyi düşünüyor. Sadece Arap pazarına bağımlı kalmak istemeyen Zeynep Dağ, ABD pazarına da, silah ve dudak tasarımlı ürünlerle giriş yaptı.

Silahı bir metafor olarak kullandığını belirten Dağ, bunun nedenini, “ABD’deki silahlanma sorunu için değil. Ailem her zaman, ‘Zeynep cesurdur, asla korkmaz’ derdi. O yüzden” diye anlatıyor.

Zeynep Dağ, gelecekteki hedefini, “Dünyanın en özel ayakkabı markasına sahip olmak, Hollanda Kraliçesi Maxima’ya kendi koleksiyonundan giydirmek ve iç çamaşırı şirketi Victoria’s Secret ile birlikte çalışmak” diye açıklıyor.
Zeynep Dağ’ın Sloganı ise, “Her şey mümkün!”

AMSTERDAM, TÜHA HABER

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close