Hessen’da kamyonla araçlara çarpan zanlı tutuklandı

TÜHA HABER / Hessen eyaletinde çalıntı kamyonla araçlara çarpan Suriyeli zanlının eylemine ilişkin soruşturma sürüyor. Yetkililer olayın terör eylemi olduğuna dair ipucu bulunmadığını belirtiyor.

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

Almanya’nın Hessen eyaletinin Limburg kentinde bir kişinin çalıntı kamyon ile çok sayıda araca çarpması sonucu sekiz kişinin yaralandığı olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Olaydan sonra gözaltına alınan zanlı hakkında cinayete teşebbüs, adam yaralama ve trafiği tehlikeye sokma suçlamalarıyla Salı günü tutuklama kararı çıkartıldı. Frankfurt Başsavcılığı sözcüsü Salı akşamı yaptığı açıklamada, Suriyeli zanlının tutuklandığını duyurdu. Sözcü, şiddet eyleminin nedeni hakkında ise bilgi vermedi.

Federal Savcılık’tan Salı günü yapılan açıklamada ise Hessen’daki emniyet birimleri ile temas halinde olunduğu, ancak henüz soruşturmanın savcılığın yetki alanına girmediği belirtildi. Federal Savcılık, terör şüphesi bulunduğu durumlarda soruşturmayı üstleniyor.

Olayın faili Suriyeli

Alman haber ajansı dpa’nın güvenlik birimlerinden edindiği bilgilere göre, Pazartesi öğleden sonra meydana gelen olayda kamyonu kullanan kişinin 32 yaşında bir Suriyeli olduğu belirlendi.

Kasım 2015’ten beri Almanya’da geçici koruma statüsünde bulunan Suriyeli’nin uyuşturucu ve şiddet bağlantılı suçlar nedeniyle emniyet birimleri tarafından tanındığı belirtildi. İslamcılarla muhtemel bağlantılarına ilişkin olarak ise emniyet birimlerinin bilgisi olmadığı kaydedildi. Polisin, olayla bağlantılı olarak bir Hessen eyaletinin Langen kentinde bir dairede arama yaptığı bilgisi verildi.

Şimdiye kadar olayın terör eylemi olduğuna dair ipucu bulunmadığını belirten  yetkililer, yine de bu ihtimalin gözardı edilemeyeceğini dile getirdi.

Seehofer: Soruşturma sürüyor

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer de, olayın nedeninin henüz aydınlığa kavuşmadığını ifade etti. Seehofer, Avrupa Birliği İçişleri Bakanlarının Salı günü Lüksemburg’taki toplantısı sırasında olayda terör şüphesi ile ilgili bir soruyu “Soruşturma sürüyor ve şu anda bu olayı nasıl nitelendirmek gerektiğini söyleyemeyeceğim” sözleriyle yanıtladı.

LİMBURG, DW, TÜHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close