Hakan Atilla Sınır Dışı İçin Gözaltında

TÜHA HABER / Rıza Sarraf davasında 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, cezasını tamamlamasının ardından Pennsylvania eyaletindeki FCI Schuylkill cezaevinden tahliye edildi.

Tahliyenin ardından Atilla, Amerikan Göçmenlik ve Gümrük Polisi (ICE) tarafından cezaevinden çıkmadan sınır dışı edilme sürecinin parçası olarak gözaltına alındı. Atilla’nın Pennsylvania eyaletindeki York County hapishanesine götürüldüğü öğrenildi.

Gözaltında tutulan Atilla’nın sınır dışı edilmesiyle ilgili yasal sürecin Pazartesi gününden itibaren başlayacağı kaydedildi.

Atilla’nın Türkiye’ye sınır dışı edilme sürecinin resmen başladığı ancak bu sürecin ne kadar zaman alacağı konusunda ise bilgi verilmedi.

Amerikan Göçmenlik ve Gümrük Polisi’nin Atilla’yı sorgulayacağı ve gerekirse hakim karşısına çıkartabileceği ifade edildi.

Atilla’nın avukatları gözaltının rutin bir sınır dışı edilme süreci olduğunu belirterek, “Amerikan Göçmenlik ve Gümrük Polisi tarafından gözaltına alınan kişiler daha çok kendi ülkelerine dönmemek için mücadele veriyor. Ancak bizim için böyle bir durum söz konusu değil. Hakan Atilla hemen Türkiye’ye dönmek istiyor. İfadesi de bu yönde olacak. Türkiye’ye derhal sınır dışı edilmesini talep edecek. En erken önümüzdeki hafta Türkiye’ye dönmüş olabilir” dedi.

HABER : Can KAMİLOĞLU

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı / NEW YORK, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close