Güvenli Bölge Müzakerelerinde İlerleme

TÜHA HABER / Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve Amerika’nın Suriye’nin kuzey doğusunda oluşturulması planlanan güvenli bölgenin ayrıntıları konusunda anlaşmaya yakınlaştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, bir basın toplantısı sırasında Amerika’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Türkiye’deki temaslarıyla ilgili bir soru üzerine bu açıklamayı yaptı.

Ankara, Amerika askerlerinin bölgeden çekilmesinin ardından Fırat’ın doğusunda güvenli bir bölge oluşturmak istiyor.

Amerika’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jefrrey 2 gündür Türkiye’de temaslarda bulunuyordu.

“İdlib insani krizin eşiğinde”

Bu arada Rus ve Suriye güçlerinin, Suriye’nin kuzey batısındaki İdlib bölgesine yönelik gece saatlerindeki hava ve topçu saldırılarının Moskova ve Ankara arasında varılan silahdan arındırılmış bölge anlaşmasından bu yana en şiddetlisi olduğu kaydedildi.

Hama’nın kuzeyi ile İdlib’in güneyinde saldırıya uğrayan kasabalar Eylül ayında Rusya ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın kapsamında olan yerler.

Bu hafta başında Washington güvenli bölgedeki şiddetin, bölgenin istikrarsızlaşmasıyla sonuçlanacağı uyarısında bulunmuştu.

İdlib sivil savunma yetkilileri ve bölgede faliyet gösteren Amerikan tıbbi yardım kuruluşu, Salı gününden bu yana Rus ve Suriye ordusunun saldırılarının binlerce kişiyi Türkiye sınırındaki kamplara gitmeye zorladığını ve saldırıların 4 sağlık tesisine zarar verdiğini kaydetti.

Amerika merkezli Union of Medical Care and Relief Organizations adlı kuruluşun yardımcısı Khaula Sawah sağlık tesislerinin boşaltılmakta olduğunu ve en fazla ihtiyacı olanların tıbbi yardıma ulaşımının olmadığını kaydetti. Sawah, insani bir krizin eşiğinde olunduğunu bildirdi.

(TÜHA) TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close