Gayrimenkul sektörü KDV indirimi son ay

TÜHA HABER / Konutta KDV indirimleri gayrimenkul sektörünü canlandırdı. İndirimler bir ay daha devam edecek. Banka faizleri de yüzde 1’in altında.

TRT Haber : İclal Aydıngöz

Gayrimenkul sektörü hareketli…

Önce KDV indirimleri geldi, ardından banka faizleri düştü.

Hükümetin ekonomiyi destekleyen adımları, konut sektörünü canlandırdı.

KDV indiriminde son ay

Konut satışlarında yüzde 18 olarak uygulanan Katma Değer Vergisi 31 Aralık 2019’a kadar yüzde 8 uygulanmaya devam edecek. Bununla birlikte tapu harçları da yıl sonuna kadar toplamda yüzde 4 yerine yüzde 3 olarak uygulanacak.

Enflasyonla mücadele kapsamında, faizlerde, KDV oranlarında ve tapu rayiç bedellerinde yapılan indirimler, ev almak isteyenler için fırsat yarattı.

Uzmanlar, kasım ayı rakamlarında konut satışlarında 1 milyonu aşabileceğini tahmin ediyor.

Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Şu anda bir ev almak istediğinizde 1 milyon liralık bir daire almak istiyorsunuz yüzde 3’ü 30 bin lira, 15 bin bir taraf, 15 bin bir taraf ödüyor. Fakat daha öncesinde yüzde 4’tü ya da yılbaşı sonrasında bu rakam 40 bin olacak dolayısıyla 20 bin 20 bin, yani o zaman ne olacak, 15 bin değil her iki taraf da 5’er bin fazla vermiş olacak.” dedi.

Peki gayrimenkul sektöründeki hareketlilik piyasaya nasıl yansıdı?

Başaran, gayrimenkulun el değiştirmesi ve insanların alım satım yapmasının piyasaları inanılmaz derecede etkilediğini belirterek şunları söyledi:

“Yıl sonunu keyifli bir şekilde kapatacağımızı düşünüyoruz, sadece alana satana değil, ülkemiz açısından da bu durum geçerli.”

Konut kredi faizlerinin daha da düşmesi bekleniyor

Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesiyle, konut kredi faizlerinin daha da aşağı çekilmesi bekleniyor. Böylece konut satışlarının artacağı ve stokların eriyeceği düşünülüyor.

[TÜHA Haber Ajansı, 01 Aralık 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close